Întrebare recomandată | claudiu24092011 a întrebat:

Buna,

Care este diferenta de pret ( manopera, finisaje, materiale, ) intre o casa cu amprenta de aproximativ 75 m2 cu etaj sau mansarda. De ce va intreb lucrul acesta. Doresc sa incep constructia unei case si am fost pana acum la 4 arhitecti si toti au avut raspunsuri diferite. Nu dispun de un buget prea mare pentru casa si ma intereseaza care sunt diferentele de pret si avantajele uneia impotriva celeilate.

Multumesc frumos

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Diferenta intre etaj si mansarda este nesemnificativa in pretul manoperei, iar la materiale nu se face mare economie. Ai zidurile interioare identice aproape, iar zidurile exterioare vor fi mai joase cu X cm, dupa dorinta ta. In schimb panta acoperisului va fi ceva mai accentuata, de unde rezulta o suprafata mai mare a invelitorii, care mai compenseaza economia de costuri.
Argumente pro mansarda: farmecul tavanului inclinat, o arhitectura mai interesanta la interior, inaltimea si greutatea totala mai reduse, volume mai mici de incalzit, impozit mai mic.
Argumente pro etaj: tavanul clasic permite aranjarea mobilierului fara restrictii, se pot pune ferestre clasice, la fel fara restrictii, podul poate fi folosit, cu conditia existentei unui planseu solid (care implica insa cheltuieli in plus).
Eu am ales o varianta de compromis: o mansarda inalta, cu zidurile exterioare de 180 cm, pentru a combina farmecul manasardei cu utilitatea spatiului inalt.

regis
| regis a răspuns:

Corect sau incorect, vad ca nu ati citit intrebarea. Omul nu intreaba cat costa o mansarda, ci diferenta de pret intre ETAJ si MANSARDA.
Constructia pe un singur nivel nu este o solutie ieftina, desi aud pe multi amatori dandu-si cu parerea in acest sens. Socotiti ca pentru aceeasi suprafata utila se ocupa un teren dublu, fundatia va fi de doua ori mai mare, acoperisul la fel. Si nu, o mansarda nu necesita materiale mai scumpe, pentru finisaj sunt aceleasi, izolatia este mai putina, iar ferestre se pot pune normale, pe capete. PEretii podului se ridica oricum peste centuri, pentru aspectul exterior, deci cam la acelasi pret te alegi doar cu un pod care iti este util doar daca ai de gand sa il umpli cu grau.

| neutrino a răspuns:

Pretul este diferit pentru ca...asa este in economia de piata, dar difera si calitatea lucrarii. O mansarda simpla, nedespartita, dar bine izolata, te poate duce la o majorare de pana la 1/4 din valoarea (de constructie) a casei.

| geo69 a răspuns:

Parerea mea ar fi sa o faci clasic.Pentru a face o mansarda locuibila presupune folosirea unor materiale de constructie mult mai scumpe(izolatie,finisaje,ferestre speciale, etc) si daca tot iti doresti sa faci candva o mansarda, poti face de la inceput peretii exteriori ai podului cu cateva randuri mai mult si acoperisul putin mai inalt, in rest, spor la treaba!