| Serban_Albu_1994 a întrebat:

Sunt intr-o mare dilema in ceea ce priveste construirea unui nou camin.Am la tara o casa veche din chirpici unde locuiesc parintii mei si impreuna am ajuns la concluzia ca nu merita renovate spatial fiind foarte mic si utilitatile inexistente.Ne-am gandit sa construim o casa ceva mai mare amprenta la sol 80 m^2.Am luat legatura cu un arhitect si am facut planul:Casa va avea parter etaj si mansard.La parter va fi un living un dormitor si o baie la etaj 3 dormitoare si o scara de acces la mansard.La mansard vor fi 2 camere o baie si un living.In exterior vom construe si un garaj. Daca va intrebati bucataria exista deja.Practic casa noua va fi lipita de bucatarie. Tinand cont ca nu am cine stie ce pretentii arhitecturale la ce pret sa ma astept cu totcu construirea garajului.Am strans ceva bani dar acum dispun de 9000 euro iar parintii mei ma vor ajuta asa cum pot.Mentionez ca intentionez sa ma mut acolo definitive.Am un salariu de 2000 de ron.Dati mi si mie un sfat cum sa fac ceea ce doresc la un buget redus.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Cu 9000, fie ei si euro, nu ai cum sa-ti construiesti o asemenea casa. Este totusi interesant cum se vede in proiect o asemenea casa lipita de frumusetea de bucatarie.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru neutrino):

Pai am 9000 de euro parintii vreo 1000 face 10.000 euro.Ma intereseaza daca pot face casa cu 30.000 euro imprumutand de la banca 20.000

| neutrino a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Asta este cu totul altceva, dar daca ai un proiect serios, profesional, atunci cu siguranta ca stii si la ce cheltuieli trebuie sa te astepti. Oricum, suma tot este mica.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru neutrino):

Cat ar costa casa cu aproximatie?

| neutrino a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Aceasta intrebare a pus capac la toate, aratand ca totul nu este decat un vis. Cu totii putem visa, dar trebuie sa fim si realisti.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru neutrino):

Domnule neutrino nu are cum sa fie un viis atata vreme cat eu am pus la cale totul.am autorizatie de constructive planul dar nu ma pot apuca pana nu stiu cat costa.nu este un vis cu att mai mult cu cat am vorbit la 3 firme dar e mana de lucru scumpa.

| neutrino a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Domnule Albu, ai afirmat ca ai luat legatura cu un architect si ai "planul"? Ai o ciorna, o schita sau ai un proiect autentic? Pe ce baza ai primit autorizatia de constructie? Fie-mi cu iertare ca te intreb asemenea lucruri minore!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti folosi usb, rigips si montanti pentru a construi casa si iesi destul de ieftin,,, daca folosesti bca sau caramida nu termini nici parterul la ce buget ai

| Serban_Albu_1994 explică (pentru anonim_4396):

Pai casa va fi pe structura din caramida si prin interior voi folosi rigips

| anonim_4396 a răspuns (pentru Serban_Albu_1994):

Si urmatorul etaj cum il faci? Sau este deja si acolo vei folosi tot rigips? Oricum trebuie si izolata,, trebuie vata de sticla si scartaietoare.

| Serban_Albu_1994 explică (pentru anonim_4396):

Totul va fi din rigips.O voi izola cu polistiren.Ma intereseaza sa ma incadrez in 30.000 euro.