Întrebare recomandată | nashu40 a întrebat:

Salutare tuturor!
Am o centrala IMMERGAS VECTRIX TT si am doua intrebar1 referitor la ea. In momentul asta nu gasesc cartea ei tehnica si nici nu am pe cine sa intreb.
1.Cand am cumparat-o mi s-a spus ca e cu schimbator in placi. Nu stiam exact ce inseamna asta dar ulterior am inteles ca poti folosi concomitent si dusul si la chiuveta din bucatarie sa zicem. Totusi, in momentul cand folosesc dusul, centrala se opreste, daca e in mers. Din aceasta cauza sunt nedumerit : asa trebuie sa fie? Sunt anumite setari care trebuiesc facute?
2. Daca sa zicem ca sunt plecat o saptamana, pot programa centrala sa porneasca, sa zicem la o anumita ora? De exemplu cu o ora inaintea sosirii mele?
Va rog sa raspundeti doar daca stiti cu adevarat, presupuneri am si eu happy
Multumesc anticipat si toate cele bune!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

1. La orice centrala poți folosi si dusul si chiuveta in același timp. Ea nu se oprește, doar trece de pe modul încălzire, ca sa ii spunem așa, pe modul preparare apa calda.
2. Centralele nu prea au astfel de opțiuni. Pentru asta ai nevoie de un cronotermostat. Si dintre acestea, nu toate au o funcție atât de precisa, la majoritatea poți programa doar ziua. Daca tii mult la aceasta funcție, ar fi mai potrivit un termostat de ambient cu wi-fi, care poate fi controlat prin telefon.
După mine insa, nu merita. Daca pleci in vacanta, poți seta pe 15 grade, de exemplu, iar când te întorci pui pe 21 (sau le cat dorești) si setezi temperatura apei pe maximum. Pana descarci bagajele, vizitezi baia samd, se încălzește si in casa.

3 răspunsuri:
| Panamax a răspuns:

La toate centralele se poate folosi dusul si chiuveta simultan.Este fix aceeasi iesire de apa calda.
Nu ar trebui sa se opreasca, ar trebui sa functioneze la capacitate maxima.

| Rotazi a răspuns:

1. Da, poti folosi apa calda la toate robinetele. Si da, daca folosesti dusul, se opreste incalzirea. Cred ca la majoritatea centralelor (nu cunosc toate modelele). Pentru ca exista un singur vas, nu doua. Si acela e folosit de dus.
2. Daca pleci o saptamana (nu mai mult) poti face acea programare. Dar depinde de tipul termostatului. Cum am eu, poti programa 6 zile pe anti-inghet (vreo 7 grade, implicit) iar ziua a 7-a, pana la ora stabilita pui o temperatura mica, si de la ora dorita o temperatura mare. Insa daca lipsesti mult de acasa, e de preferat sa pui cu 2 ore inainte. Oricum daca atinge temperatura, se opreste automat.
Asta o poti face cum am spus in functie de termostat si... cum stii sa-l manevrezi, sa-i folosesti setarile.

| QuelQui a răspuns:

Da, setarile le faci in termostat.
Setezi in ziua cand te intorci, ca de la ora "n" sa-ti porneasca incalzirea.