| anonim_4396 a întrebat:

Bună. Credeți că as putea sa unesc doua paturi de o persoana ca să formez unul singur cam de 140cm?

Ca să va faceți și voi o idee, cele doua paturi au doua sertare, dar în părți opuse, unul dintre paturi are sertarele în partea stânga, iar celalalt în partea dreapta și ma gândeam sa încerc scoțând sertarele care vor veni la mijloc? Nu știu cât de explicit m-am exprimat.

Bun, și cu salteaua cum as putea sa fac? Sa tai marginile patului care vor fi la mijloc și sa cumpăr o saltea mare?

Cum ar trebui sa procedez ca să fac din cele 2 paturi, unul singur? Dau funditahappy

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Simplu.Alaturi rama, sau cum zic oamenii patu, desi patu e tot ansamblu ala cu to cu saltea, dar trecem peste.
Pui pat langa pat cu tot cu saltele si aia e tot.Acu depinde si ce paturi ai tu.
De exemplu eu am avut odata 2 paturi de o persoana,dar erau cat salteaua de latiem si lungime,iar salteaua venea exact pana la margine, cred ca intelegi ce vreau sa zic.
Spun asta pentru ca sunt paturi la care salteaua nu vine exact la margine, patu ala de lemn fiind la unele modele mai lat decat salteaua.

In sf sa zic de paturile astea.
De le pui unu linga altul si vine scandura in scandura, le poti prinde la capete cu cate un surub.Dai o gaura in ambele paturi si bagi un surub, strangi, asa faci la ambele capete.De ce?
Pt ca ar putea sa se miste,sa se departeze unu de altul de te misti prin patu ala.
Apoi faci la fel si cu saltelele.Pui saltea linga saltea,apoi ca ele sa nu se departeze una de alta, iei un ac din ala mare cu atat de aia tare si le cosi marginile.
Daca ai vazut saltelele au o margine, intelegi ce zic, tu cosi saltelele una de alte acolo pe marginea aia.

In felu asta o sa ai un pat mare, o sa ai aceleasi saltele, o sa stai f bine fara sa se intimple nimic nedorit.
Poti sa il folosesti cu incredere la orice, nu doara sa dormi laughing

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"as putea sa unesc doua paturi de o persoana ca să formez unul singur"

e genială ideea ta. Să ne spui cum ai procedat, vrem și noi!

| Frank51 a răspuns:

Pui un burete în mijloc, sau eventual orice găsești prin casă, apoi acoperi cu cearșaf. Noi făceam așa la cămin, uneam 4 paturi și ne culcam 10 inși. Dar nu puneam nimic între ele și cei ghinioniști se trezeau cu spatele rupt happy

| Iote a răspuns:

"ma gândeam sa încerc scoțând sertarele care vor veni la mijloc"
Nu te-ai gandit sa inversezi paturile? Sa pastrezi sertarele. Sunt un loc bun de depozitare.
Cat despre taiat rama... mai gandeste-te. Scazi din rezistenta patului. Suportul de saltea e mult mai jos? Umpli spatiul cu ceva si pui salteaua peste. Sau, iei 2 saltele. Eu am un pat dublu normal. Dar cu 2 saltele. Se manevreaza mai usor. Si pentru curatenie, dar ia in calcul ca periodic trebuie sa le rotesti, sa le intorci, ca sa se uzeze uniform. La o singura saltea se va lasa mijlocul. Neplacut. Asta e experienta mea si sfatul meu. Tu decizi.

| Mariacld a răspuns (pentru Iote):

M-am gândit și la asta, dar eu am patul lipit de perete

| Iote a răspuns (pentru Mariacld):

Eh, e lipit pe o latura. Cealalta e libera.