| DaianaDC a întrebat:

Cum ar fi mai ok sa procedez: am vrea sa renovam sufrageria, adică sa dam stratul de var jos de pe pereți si de pe tavan sa dam cu lavabila si sa punem parchet. Cum ar fi mai rezonabil ca pret si timp sa se realizeze lucrarea cu rezultate mulțumitoare? Este mai costisitor rigipsul? Mulțumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai sanatos si si ieftin este sa lasi in var tot (un sac este destul la 1-2 camere si costa 10-15 lei). Peretele poate sa respire si astfel se elimina mucegaiul. Dezinfecteaza aerul si va fi aer sanatos in incaperi.
Un meserias bun stie sa indrepte peretii si sa scoata perfect suprafata.

Rigipsul nu recomand in casa fiindca in spatele lui se ascund toate goangele posibile.
Vopselele lavabile sunt usor de aplicat, dar inchid perfect porii din peretii care nu mai pot respira. Din acest motiv se poate umfla (formeaza basici) daca e umezeala in perete si poate aparea si mucegaiul in caz de umiditate marita.

| relian a răspuns:

Numai meseriasi pe aici, auzi si tu nu folosi rigips, mergi pe clasic, cai mai bine, adica mergi cu ciment cu ce spun ei sa termuri de frig. Oamenii vorbesc asa uneori sa se afle si ei in treaba.Treb sa stii un lucru.Rigipsul este un material de constructie cald, iar cimentul este rece.Deci tu ce ai alege? Mergi pe clasic atunci baga ciment daca ai bani de aruncat pe caldura.Sa spun ce ar trebuie sa faci daca tot vreti sa renovati? Simplu pe linga pereti puneti profile metalice sau lemn inguste si pe tavan la fel.bagati apoi vata minerala intre profile si perete,nici nu mai trebuie sa dai jos nici un var nimic,nici meserioasi nu-ti trebuie sa faca peretele drept, il faci tu, oricine stie sa bata un cui un surub o poate face, deci nu ciment, nu meserioasi pirliti nu timpenii. Dupa ce ai pus vata, pui rigips si ai rezolvat 2 ieprui deodata, adica pereti drepti si economie la caldura 30% garantat.Singura problema este ca trebuie sa prelungesti nitel prizele si intrerupatoarele, eventual sa pui altele prinse de profile.Si stii cei f bine? Ca renovati doar sufrageria, deci veti avea posibilitatea sa vedeti cum sta situatia, mai ales iarna, o sa simti unde e mai cald in sufragerie sau in restul casei. Dupa o sa faci ce trebuie facut.Dar daca nu incerci n-o sa ai de unde sa stii.Nu va mai luati dupa meseriasii aia pirliti sau dupa cea facut unu altul pe aici.auzi si tu dai clasic ca asa stie el, dar daca e bine nu conteaza.Treb sa stii ca un meserias sa iti indrepte tie peretele te costa, s banii aia ii bagi in materiale, munca e a ta si ai rezolvat problema.Nu stiu daca ai priceput sa zic, dar poti proba si acum cai iarna.Du-te si ia o bucata de rigips pune-o in casa linga perete las-o acolo o zi doua apoi pune mina pe rigips si pune mina si pe peretele tau ala de ciment si dupa sa vii si sa-mi spui cum este.Nu te costa nimic sa faci asta. Pune mina acum cai iarna pe peretii tai de ciment sis reci ca gheata iti garatez cu toata caldura ce tu o faci.De ce is reci? Izoleaza pe afara si tot la fel vor fi.De ce? Pai gandeste.peretele ala din ciment sau ce mai este are legatura cu fundatia, sta pe fundatie, fundatie care are legatura cu pamintul, care pamint are legatura cu extrioru, deci toate astea is ca o sosea pe care circula temperaturile, ca urmare poti sa faci tu la ext izolatie de 1 m ca peretii tai tot reci vor fi.Singurul mod de ai incalzi ese caldura non stop, caldura constanta si in max o luna cred ca o sa-i incalzesti, dar va trebuie sa mentii caldura constant ca altfel se racesc iara.Deci preretii radiaza in interior rece pe care il prea din exterior prin fundatie.Lamurita? La un prete cum ti-am explicat raceala ajunge pana la vata aia sau polistiren ce pui pe perete daca faci cum am spus eu.Vine raceala pana la izolatie si la revedere mai departe nu poate trece, deci nu va ajunge la rigips si vei avea un zid cald.Cel mai indicat ar fi sa lipesti daca ai putea polistiren de 5 cm pe pereti dar fara sa lasi locuri neizolate si apoi profile jos si pe tavan appoi veritcale legate de cele doua si aia e tot bagi rigips si ai terminat lucrarea. Poate te costa putin mai mult decat ce vrei sa faci dar in final vei avea pereti drepti, si economie la caldura, plus te vei simti mai bine.

| anonimg a răspuns:

Daca este var(ceea ce nu se mai foloseste), atunci da-l jos.
Daca este glet si se cojeste, atunci da-l jos si pe acesta. Dar daca este glet si nu se cojeste, atunci nu-l da jos; poti da lavabila peste el. Daca poti, schimba si usile.
Rigipsul este bun pentru ca iti mai izoleaza putin camera. Iti ia putin din spatiu daca il lipesti direct pe perete; dar iti mai mult din spatiul camerei daca il pui pe profile speciale pentru rigips.

Costul minim este acela de a da lavabila direct peste gletul si peste lavabila veche, apoi puneti parchetul.
Rezultat multumitor este cu rigips(pentru ca iti indreapta peretii). Tot trebuie dat o mana de glet peste rigips (daca nu chiar doua) si apoi lavabila si apoi parchet.

| Intruder19 a răspuns:

Cea mai ieftina varianta ar fi curatarea varului de pe pereti unde este umflat, un strat de tinci, aplici o amorsa si dupa cateva straturi de lavabila.

Ai cumva peretii foarte strambi sau cu multe imperfectiuni de vrei sa pui rigips? Te duce foarte multi bani sa pui rigips si nu merita.

| DaianaDC explică (pentru Intruder19):

Pereții sunt strâmbi si vrem sa scăpam de var, să-l înlocuim cu lavabila. Ce materiale ar fi necesare pentru îndreptarea pereților?

| Happy33 a răspuns:

Imi dai funda ca te-am ajutat... Te rog

| popa07ady a răspuns:

Daca vrei o lucrare de durata si calitate nu folosi rigips.Mergi pe sistetmul clasic (glet si lavabila). Pentru parchet ramane la aprecierea ta cam cat vrei sa investesti, sunt sute de tipuri de parchet.

| oFrunza a răspuns:

Cel mai convenabil ar fi sa incepeti sa cureti peretii iar pe tavan chiar merge pus rigips pentru ca e mai greu de lucrat cu el plus ca aveti ocazia sa va jucati cu el si sa creati poate si un joc de lumini in scafe.
E usor sa schimbi parchetul dar gandeste-te dupa cata mizerie faci cand te apuci de pereti...
Spor la munca ^_^