| RB_Robert_1996 a întrebat:

Cum se face prima casa si care este avansul?
Am inteles de la cineva daca am cel putin 1 an de vechime la locul de munca ca sa pot lua prima casa, dar daca iau prima casa si voi pleca in afara ca sa pot plati si sa termin mai repede?

8 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

Daca tot pleci in alta tara la lucru - deci nu cei sta in casa - de ce mai vrei sa platesti dobanda la banca, in loc sa faci banii de casa si sa platesti doar pretul casei cand te intorci?
E doar parerea mea, si nici nu risti sa o pierzi in cazul ca ceva nu decurge bine.

| RB_Robert_1996 explică (pentru Goete):

Asa este. Dar multi au treaba asta cu rata la casa.

| Goete a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

Atunci fa-o. Va fi inca unul si Banca se va "bucura".
Bafta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa nu. Poti pleca afara sa muncesti, dar dupa ce ai facut creditul.
depinde de banca ce oferte gasesti, ca poti sa dai si 5% sau 10%.
Dar ma indoiesc sa iti dea credit, cu un an de munca.
Totusi, iei o casa, nu un credit de 2000 de euro sa-ti iei logan.
laughing
Te inhami la creditu ala sa-l platesti multi ani de acum in colo deci banca trebuie sa se asigure ca ai de unde sa platesti banii aia.

| RB_Robert_1996 explică (pentru anonim_4396):

Daca voi avea banii stransi din afara, cum ar fi 32.000 de euro si sa ii dau direct la banca si ce mai ramane de vazut, scap mai repede.

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

Nu merge chiar asa. Trebuie sa citesti bine contractul, Ca sunt multe banci care nu accepta plata restanta in totalitate, si daca o accepta, te arde la dobanda, si platesti si dobanda cu totu.
Intereseaza-te din cel putin 5 parti, pana sa faci pasul asta happy
si vezi ca afara nu umbla cainii cu covrigi in coada,
Din 1200 1400 salariu, platesti chirie 500, daca ai noroc cu tot cu utilitati, daca nu, te costa si 900 1000 cu tot cu utilitati, plus ce mai mananci, muncesti ca sa traiesti practic.
Doar daca gasesti ceva, cu contract de acasa, cazare si mancare inclusa, sau sofer de tir, sa iei cel putin 2000 £ pe luna happy
ma gandesc ca esti mic si nu te-ai lovit pana acum, sau sa ai prieteni care au mai plecat, de nu ti-ai pus problemele in felul asta happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru RB_Robert_1996):

In tara stai la ai tai mananci mancarea lor folosesti internetu lor etc.
Afara, esti pe cont propriu.
Adica iei tu 1300 pe luna, dar cand aduni internet, telefon chirie, apa gaz, gunoi, mancare, haine, masina pana la munca sau autobuz, asigurare, etc, muncesti doar ca sa traiesti happy
Nu e cum vezi pe internet happy

| RB_Robert_1996 explică (pentru anonim_4396):

Am 22 ani si sunt sudor cu experienta, nu am fost niciodata pe afara dar trebuie cumva sa am banii pentru casa, de aceea ma gandesc pe ce directie o iau...