| Adry05 a întrebat:

Buna!
Cum se numeste acel sistem prin care apa de ploaie trece prin burlan si e indepartata de casa? Intra tot la sistem de canalizare sau ii spune altfel?
La asa ceva ma refer : https://ro.pinterest.com/pin/11399805279647171/

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Sistem de colectare si scurgere a apelor pluviale sau pe scurt sistem pluvial.

4 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Deci voiai sa stii de fat cuvantu.Asta e, ai aflat.Dar sa dai apa de ploaie la canal asta numa in RO se intampla, cred, nu stiu cum e prin UE.Apa de ploaie ar trebuie data la canal dar canal separat, care sa se verse in rauri, paraie etc.Cum sa dai apa de ploaie in canalizare laughing pai ce te faci daca ploua tornetial si canalu ala nu face fata? Iese rahatu in drum laughing sistemu lu peste pluvial laughing astia care au proiectat asa ceva sunt gen inferno laughing

| Adrian_Mares_1972 a răspuns:

Pagina data spre exemplificare nu defineste intrebarea.Te referi cumva la drenaj(colectarea apei de ploaie de la burlan in canal direct)? Sau la scurgere(iesirea apei de ploaie din burlan).Fi mai exacta.

| Adry05 explică (pentru Adrian_Mares_1972):

Nu mai contaza, de sistem pluvial aveam nevoie, multumesc pentru interes. happy

| Rifmazacitam a răspuns:

Jghiabse numeste il gasaeti la dedeman