Întrebare recomandată | Yurisa a întrebat:

De cand s-a racit mai tare afara imi apar musculite mici in casa (eu stau non stop cu geamul deschis). Am crezut, initial, ca sunt musculite de fructe, dar nu: sunt putin pestrite si negre, nu sunt atrase de fructe. Geamul meu e orientat spre un spatiu verde cu diversi copaci. Ma gandesc ca au venit atrase de caldura din camera mea. Cum pot scapa de ele? Sunt enervante. E suficient sa iau un spray de la magazin si sa dau pe pervaz? Cum pot scapa de ele?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pana ce tii deschisi geamurile, acele musculite vor veni la caldurica, miros de dulce sau de fermentatie etc.
Cumpara-ti un spray impotriva insectelor si sufla cu ea in camera. Tii geamurile si usile inchise un jumat de ora, dupa care aerisesti bine camera. Dupa aerisire inchizi geamurile.

10 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Se face destul de frig deci vor disparea singure in cateva saptamani.

Daca nu esti dispusa sa astepti, eu zic sa aplici strategia mai sigura. In loc sa incerci sa te prinzi de care sunt si sa vezi cum pot fi combatute. Mergi la un magazin de profil, cumpara niste benzi cu scai care au adeziv pe spate si o plasa de tantari. Scaiul vine lipit pe tocul exterior al geamului iar plasa se aplica pe el incat sa o tina. asa improvizezi o plasa de tantari care va tine orice musculita afara.

Orice spary ai lua, o sa le omoare doar dupa ce ajung inauntru. eu zic ca ar fi mai bine sa previ asta.

| anonimg a răspuns:

Ai nevoie de plasă de țânțari ca să îți pui la geamuri. O comanzi la magazinele de termopane.
Insecta se numește tigrul de platan. Se găsește în toată țara, și apare din pricina căldurii. Când va da frigul va dispărea. Intră în casă probabil din pricina frigului de afară.
Apare mai ales în zonele cu verdeață. Nu este periculoasă, ci doar enervantă.
Nu merge cu spray, ci doar cu plasă de țânțari. Trebuiau și primăriile să mai stropească pomii.

| Yurisa explică (pentru anonimg):

Sunt la camera de camin, nu am plasa sad

| anonimg a răspuns (pentru Yurisa):

Îți pui totuși plasă. Ar trebui să te lase.

| Yurisa explică (pentru anonimg):

Nu e o idee rea, aveam in plan, dar cand vin ai mei sa ma viziteze, pana atunci am rezolvat problema cu caloriferul si voi putea sta cu geamul inchis big grin

| Yurisa explică (pentru anonimg):

Nu cred ca e tigrul de platan. Am facut o poza:
https://i.imgur.com/NRU7nX5.jpg

| anonimg a răspuns (pentru Yurisa):

Insemna ca e tigru bengalez. I-am facut si eu o poza: https://ro.wikipedia.org/wiki/Tigru_bengalez
laughing
Nu te superi ca mai glumim.winking Oricum, plasa de tantari este cea mai eficienta, cea mai de durata si cea mai ieftina metoda pe termen lung.
Plasa de tantari se poate prinde pe orice fel de geam. Chiar si de lemn.

| Yurisa explică (pentru anonimg):

Pana ajung la plasa de tantari am folosit spray si e de 1000 de ori mai bine

| cristian232323 a răspuns:

Daca iei un spray de la un Magazin si il dai crede-ma vor murii dar
daca ti geamul deschis mereu s-ar putea sa intre la loc
eu iti recomand sa iti pui o plasa la geam
eu am una si nu am avut vreo problema
Bafta!

| Yurisa explică (pentru cristian232323):

Am rezolvat cu spray. Multumesc