| Muninn a întrebat:

Buna!
De ceva vreme am observat ca la folosirea chiuvetei de la baie, rigola de la dus bolboroseste foarte tare, pana in punctul de a scoate stropi de apa pe deasupra.
Are cineva idee de la ce ar putea fi asta si ce ar trebui sa fac?
Instalatia sanitara a fost recent schimbata in apartamentul meu, deci ma surprinde ca deja am probleme.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este infundata trebuie sa bagi in cada pompa de desfundat cada si sa o desfunzi, la fel si la chiuveta sunt infundate cu mizerie

| relian a răspuns:

Cei aia rigola? Sa nu spui ca ai in casa canalizare deschisa laughing numai la blocurile alea comuniste gaseai asa ceva.
Romanii au preluat tot cei facut prost,atit din RO cit si din alte tari,numai timpenii au preluat si tot le continua.
Deci canalizarea aia deschisa este o timpenie,tu iti dai seama ca daca nu ai apa acolo vine duhoara,putoarea spatiala la tine in casa laughing
Nu stiu ce mama naibi fac arhitectii aia din Romania si inginerii constructori,numa lichele,habarnisti.

Asa ceva nu se face in casa,nu esti pe strada sa faci canale deschise.
Deci canalizarea la o casa,aptm trebuie sa fie inchisa etans,cit mai etans,ba chiar in tarile astea civilizate,nu cu putoare in baie laughing vine inspectorul si verifica canalizarea daca este perfect etansa.

Dupa cum observi romanii o deschid ei de buna voie laughing am mai vazut si drenurile de la chiuvete,baie la fel teava din perete aia de dren larga si ce vine de la chiuveta mai subtitre laughing ca la prosti,pai gindeste nitel,aerul ala puturos din canalizare unde se duce? Doara nu se duce in jos pe canal,aerul puturos urca in sus,asa is gazele,aerul urca nu coboara,deci fizica elementara.

Deci tu in aptm tau nu trebuie sa ai absolut nici o canalizare deschisa,chiar de are sifon,asa ceva nu se face,singura chestie deschisa este la cada,unde ai un sifon si la chiuvete,unde la fel ai sifon,dar chiuvetele si baia is folosite tot timpul si WC care este deja etans, toate astea au apa tot timpul in ele, de nu ar aveai, ar mirosi apt ala a rahat laughing

Deci ala ce spui tu rigola daca este ce cred eu ca este, trebuie eliminat, nu are ce cauta acolo.

| Muninn explică (pentru relian):

Nu înțeleg rostul comentariului tau. Daca nu știi ce e aia o rigola, poți da o căutare pe Google.
Se instalează în cazul dușurilor walk-in, cum am eu.

Iar eu nu am spus nicăieri că am o problemă cu mirosul. Este apă în permanență acolo și nu există absolut nicio "putoare spațială".

Dacă nu ai nimic bun de spus și ești pe langa subiect, nu mai comenta.

| relian a răspuns (pentru Muninn):

Stiu cei aia si am spus ca in casa nu se pune asa ceva.Nu isi are rostu rahatu ala.Stiu ca mai toti fac asa,dar este gresit,aia voiam sa iti arat,sa iti spun.
In cate case ai fost? Eu iontru in case la oameni zi de zi,in case de cateva zeci de mii si in case de milioane de dolari,deci case de m ilionari,miliardari si nu am vazut la nimeni asa ceva,ce se pune in RO.
Chestia aia este un sifon,dar pentru ce lau pus acolo doar aia stiu. Iara sifonu ala nu are tot timpul apa in el,trebuie sa pui tu apa sa aiba,daca nu pui,apa se evapora si rahatu iti intra pe la nas laughing
Deci nu-s pe linga subiect deloc,incerc sa va arat cum este corect,ce trebuie sa cereti instalatorilor sa faca,aia numa buleala fac.

Deci rahatul ala nu is are nici un rost acolo. Daca tu crezi ca are vreo utilitate spune si mie ce utiliatte are? Pt ce este ala pus acolo?

Vrei sa iti zic eu pentru ce era aia pusa? Aia s-a facut de fapt la blocuri si era pusa doara la baie,chipurile in ideea ca daca se inunda acolo face rahatu praf,adica se ducea apa la canal,fals si sstii de ce? Pt ca tu ai apa si la bucatarie,deci daca se intampla ceva la bucatarie ce faci? Deci aia este in plus, bani irositi, plus ca trebuie sa ai grija mereu sa fie cu apa, altfel mirosi rahatul la tot blocu laughing
Deci aia este o inventie veche de cand bunica fata mare, care sa tot perpetuat, romanii o folosesc si astazi.

Uite eu am fost recent in Italia la o cladire de veo 3 etaje, ceva gen bloc, dar micut cu putine aptm, sora mea are acolo un aptm, nu are asa ceva.Ma crezi nu ma crezi eu spun ce am vazut.
Deci constructiile noi din Italia nu mai au asa ceva.Blocurile din Ro is de fapt conceptie italiana de cand bunica cum am zis.Asa au si italienii in cladirile vechi, dar astea noi nu mai au asa ceva.

De aia am comentat ca romanii continua sa faca greseli, sa ia de la altii numa cei rau.
Si mama acasa exact la fel a facut, i-am zis de cea facut asa, a spus ca asa i-a facut instalatoru.Am intrebat pe ala de cea facut asa,a dat din umeri,ca asa se face laughing
Izolarea caselor alta lucrare gresita ce fac romanii,izoleaza casa pe afara,total gresit,de aia si consuma atita energie,despre asta vorbesc eu pe aici,incerc sa arat oamenilor cei bine si ce nu-i bine.

Ma pricep si vad rapid chestiile ce nu-s au rostu,ce nu-s acolo unde ar trebuie sa fie.
Daca nu iti place ce zic treci mai departe,nu-i nici o problema,Tu ca intrebi ceva,ar trebuie sa citesti ce zice unu altul, apoi iei de la fiecare cate ceva, verifici sa retii cei bun si treci mai departe.

Nu trebuie sa comentezi nimic, fiecare spune si chestii bune si rele, tu trebuie doara sa selectezi, sa le verifici si cei corect sa retii.
Numa bine si comentez pentru ca pot sa comentez. Daca nu vrei sa mai comentez la intrebarea ta ma poti bloca.Sa fii sanatos.

| Muninn explică (pentru relian):

Ai probleme. Poate ar trebui sa te duci la un psiholog, pentru că bine nu ești. Bafta! laughing

| oglindasultanului a răspuns:

Nu stiu denumiri laughing dusul il schimb des, dar aia unde curge apa, e posibil sa fie infundata, trebuie desfacut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E înfundată cu mizerie. Scoate grătarul și curăț-o bine.