Întrebare recomandată | vmalex21 a întrebat:

Doresc sa instalez intr-un apartament de tip vagon(doua camere,hol,baie, bucatarie)o centrala termica.Ce parere aveti despre marca Buderus? Instalatorul mi-a recomandat sa merg pe varianta unei centrale Arca de tip mural pe motiv ca astea noi cu condensare nu sunt foarte eficiente in realitate.Eu oscilez intre cele doua variante si o centrala Bosch.Mentionez ca bugetul alocat este intre 2400 si 3000 de lei.La ce ar trebui sa fiu atent cand cumpar o centrala? Deocamdata am trei variante
1- http://magazinulcucentrale.ro/....../index.php
2- http://www.dedeman.ro/......it-ev.html
3- http://centrale-arca.com.ro/......-25kw.html

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Instalatorul nu ar trebui sa isi bage nasul la centrale, sfera lui de competenta se opreste la lipit tevi si fitinguri, inainte de robinetul centralei.
Chiar daca randamentul de peste 100% este calculat dupa o formula ce contine o mica pacaleala matematica, indiscutbail o centrala in condensare este mai eficienta decat una clasica.

Intre Buderus si Bosch, cred ca e evident ce iti va recomanda oricine.
Daca pretul este prioritatea numarul 1 si te-ai multumi cu o centrala clasica, atunci uita de Arca si alege un Motan. Este mult mai ieftina (o gasesti la 1800 de lei) si e complet din cupru.

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Despre Bosch am auzit ca sunt bune. Restul, nu le cunosc. Eu am Immergas si imi merge foarte bine de multi ani, fara interventii.

| vmalex21 explică:

Chiar nimeni nu are nicio idee?

| KNST a răspuns:

Of... sunt multe de spus aici.
O sa scurtez postarea:
1) Cumpara o centrala murala care lucreaza in condensatie.
2) Monteaza-i neaparat o sonda de temperatura exterioara, de care sa tina cont.
3) Recomand o centrala murala in condensatie marca Ariston. (eu folosesc si este OK)
4) Daca ai fi postat si volumul care trebuie incalzit, ar fi fost si mai bine, ti-as fi spus si puterea centralei pe care va trebui sa o achizitionezi.

| MeraO a răspuns:

In primul rand murale sunt toate centralele care se fixeaza pe perete, deci murale sunt si cele in condensatie si cele clasice. Diferenta este la modul de functionare, cele in condensatie sunt mult mai economice. Ele consuma mai putin gaz pentru ca refolosesc si caldura din gazele de ardere pe care centralele clasice o arunca la cos. Se ajunge la economii de aproximativ 30%. Trebuie doar sa o exploatezi corect, adica sa-ti pui calorifere ceva mai mari si sa temperatuta pe tur de pana in 50 de grade. Eu am o centrala Viessmann de care sunt foarte multumit de consum. Pentru un apartament mic de bloc aveti nevoie de o putere mica, in jur de 24kw care asigura fara probleme si apa calda

| vmalex21 explică (pentru MeraO):

Si pe mine ma tenteaza sa aleg Viesmann.Intre timp am inghetat investitia, astept primavara.Am inteles ca Viesmann ar fi singurele produse in Germania si care mai mentin un standard ridicat de calitate si eficienta.De cati ani ai Viesmann-ul?

| MeraO a răspuns (pentru vmalex21):

Eu am viessmann de mai bine de 10 ani, acum de curand am pus in condensatie si la mine, iar la mama are de 3 ani in condensatie.