| asd000 a întrebat:

In ce luna se iau mladite pentru altoit?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In lunile iunie-august depinzand de grupa din care face parte pomul.

| relian a răspuns:

In luna cind altoiesti, sau ceva mai devreme in unele cazuri caz in care se tine altoii in frigider pentru a nu se deshidrata.Dar depinde de metoda de altoit folosita.In cazul altoirii in ochi trebuie sa recoltezi pe loc, adica in aceiasi zi in care efectuiezi altoirea.Deci altoirea se practica primavar, vara si toamna sau inceptul toamnei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Primavara,imediat dupa ce inmuguresc, pana sa faca floare. Nu conteaza luna, ci atunci cand vezi ca mugurii se deschid pentru a inflori. Altoiesti imediat, nu mai lasi mladita nicio ora sa se usuce.Nu pui mladita in aa si nici in alta parte, se altoieste imediat pentru a da rezultate. In luna Mai, la fructifere.