| Estera123 a întrebat:

Buna!
In primul rand, nu cred ca o sa vi se para ca are vreo relevanta sau logica intrebarea mea, dar sper sa imi raspundeti.
Am un cantar electronic, iar atunci cand ma urc pe el prima oara imi arata o anumita greutate, apoi daca ma mai urc a doua oara imi arata o greutate cu aprox. 1kg mai mica, iar daca ma urc a treia oara imi arata aceeasi greutate ca a doua oara.
In prima instanta am crezut ca sunt bateriile pe duca si de asta arata asa, dar le-am schimbat si la fel se intampla.
Aveti idee cam care e problema?
Imi cer scuze daca intrebarea nu esti la categoria potrivita, dar nu am stiut ce sa aleg.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cand te urci prima oara, incepe sa-si etaleze setarile. Apoi, de cate ori te vei urca iti va arata aceeasi greutate.La sfarsit,dupa un timp el se va autodebransa, daca nu-l folosesti, iar la urmatoarea folosire, prima urcare iti va arata eronat, apoi corect.

| iKronstadt a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Bai omule drag, tu ai auzit de etalonare/calibrare?
Dane, orice cantar ce se respecta merge STRUNA.
P.P. Daca raspunsul tau viza cantarele chinezesti, iti dau dreptatewinking

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru iKronstadt):

Am un cantar asemanator,,, Philips,, cumparat din germania.am un var casatorit acolo, cu o nemtoaica.ea mi-a tradus instructiunile.Cantarul se porneste automat la prima apasare, care este eonata, dar ii activeaza functiile. Apoi, la un timp dupa ce nu mai este nimic pe el se inchide tot automat.Scuze,nu cred ca ai pregatirea necesara sa etalonezi\calibrezi asa ceva.O zi buna.

| iKronstadt a răspuns (pentru Danut_Popa_1961):

Nu-i nici-o suparare Dane. Eu vorbesc strict despre instrumente de masura. Ce ar ajunge lumea asta, daca trebuie sa cantaresti, sau sa sa masori distante, iar prima masuratoare este eronata? Ce s-ar intampla daca un cronometru ar arata eronat la fiecare cursa de alergare, sau un altimetru ii va indica pilotului ca se afla la 300 m peste nivelul marii cand de fapt el se adla doar la 10 m? Raspunsul meu este strict tehnic dpdv al instrumentelor de masurat. Daca poti aduce contraargumente irefutabile, te rog s-o faci. O zi faina si tie!

| Danut_Popa_1961 a răspuns (pentru iKronstadt):

Prima aparitie pe ecranul acestui tip de cantar ar trebui sa fie un semnal ca este activat si poti incepe cantarirea.Probabil cel in cauza arata ceva ce seamana cu o masuratoare, dar nu este.Al meu,cand il apasam prima oara arata un sir de date si cifre,care in realitate indicau parametri de cantarire,indicele de eroare,unitatea de masura aleasa. Dupa ce mi l-a setat cineva pe,,kg,,imi arata o masa,care e de fapt masa cu care l-am apasat, apoi,, eror,, si revine la,, go,,! din acel moment incepe cantarirea.Nu am vrut sa intru in detalii la primul raspuns, dar se pare ca-i functioneaza.Nu e nici din partea mea nici o suparare, doar de aceea suntem aici, sa ne impartasim din ce credem ca stim, sau din propriile experiente.Nu urmaresc obtinere de fundite, uneori raspund si dupa ce s-au acordat.Cu toata consideratia pentru interesul tau!

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Probabil din cauza intervalului de timp prea scurt intre doua cantariri (adica, nu lasi cantarul electronic sa afiseze "00"dupa prima utilizare).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cantarele astea sunt aproximative, nu exacte...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a te urca pe un cintar electronic,apasa scurt suprafata pe care te urci, ca si cind ai da un clik, se aprinde si astepti sa vina pe zero apoi te urci si vezi greutatea ta, altfel, va indica eronat.

| iKronstadt a răspuns:

Cantarul este defect. Dar, dupa cum ai dat funda, cred ca ai si tu defectul tau! laughing

| Estera123 explică (pentru iKronstadt):

Aceeasi chestie se intampla si cu altele, deci nu are probleme cantarul meu. Categoria pentru injurii este o usa mai incolo.

| iKronstadt a răspuns (pentru Estera123):

Injurii? laughing Pe ce lume traiesti? Te-ai grabit sa dai funda unui raspuns complet eronat. Care-i faza?
Printre altele ma ocup si cu metrologia echipamentelor de masurat. Cantarul este CANTAR! Nu exista faze de SF, asa cum expui tu problema.
Poate ca esti atat de grasa, incat cantarului ii este pur si simplu rusine sa afiseze greutatea reala. Inculto!

| Estera123 explică (pentru iKronstadt):

Prietene, te asigur ca nu sunt printre persoanele grase cu care ai tu contact adesea, ci doar era o pura curiozitate.
In al doilea rand, eu nu am 'studii' facute in domeniu ca sa imi dau seama care raspuns este corect si care nu.
Si chiar te rog sa imi dai tu un raspuns inteligent care sa vizeze toate cantarele electronice, pentru ca daca o luam dupa chinezarii, si unele ceasuri elvetiene se fac in China.

| iKronstadt a răspuns (pentru Estera123):

Ai dreptate, ma izbesc mereu de enormitati.
Cantarul este defect!

| KatyyLWA a răspuns:

Mai intai urca-te pe el si nu sta mult(doar cat sa se aprinda), lasa-l putin si urca-te inapoi.Ce iti apare tie a doua si a treia oara s-ar putea sa fie grutatea ta