| AdjudeanuBogdan a întrebat:

Bună! La un scurtcircuit la o priză, mi-a sărit și siguranța de lumină!
Apartamentul are două circuite (priză + lumină), protejate cu două RCBO de 16, respectiv 10 A și separator cu fuzibil de 25A, pe general!
P.s.
1.Siguranțele din separator au rămas intacte.
2.Nu m-am uitat atunci, la protecția cu care au lucrat RCBO-ul de pe lumină (diferential sau magnetotermic)!
3.Circuitele nu au puncte comune, până în tablou!
Care-i motivul, pentru care a sărit RCBO-ul de lumină?

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Probabil ca au un traseu comun pe unde trec impreuna conductorii ambelor circuite, iar curentul de scurtcircuit de pe circuitul prizei pentru cateva milisecunde a fost suficient de mare incat sa induca intr-un conductor de la iluminare diferenta 30ma necesari ca sa declanseze. Trebuia sa ai o lumina aprinsa ca sa ai circuitul inchis.
Deci inductie cum bine a zis Mihai69 si nicio treaba cum abereaza relian.

| AdjudeanuBogdan explică (pentru KovacsB):

Singurul punct comun este, pe unde se alimentează RCBO-urile și da, aveam lumina aprinsă! Însă, nu mi-am închipui că poate fi inducție atât de mare, să-mi declanșeze și celălalt RCBO, chiar dacă a fost un scurtcircuit!

| AdjudeanuBogdan explică (pentru KovacsB):

Trasee comune au cu siguranță, cel puțin de la ieșirea din tablou, pe o distanță de vreun metru! Mulțumesc frumos pentru răspuns!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Verifică priza. Eventual o schimbi cu alta nouă.

| AdjudeanuBogdan explică (pentru darrio2007):

Nu priza este de vină, scurtcircuitul a apărut în momentul în care am băgat un șunt, din greșeală în priză! Întrebarea-i, de ce a sărit și RCBO-ul de la lumină?!

| mihai69 a răspuns (pentru AdjudeanuBogdan):

Prin inducție.

| AdjudeanuBogdan explică (pentru mihai69):

Mulțumesc frumos!

| darrio2007 a răspuns (pentru AdjudeanuBogdan):

Văd ca stii ceva in acest domeniu. Dar de ce nu cunosti si asemenea problemă? RCBO a sarit tot datorita acelui scurt-circuit de la priză. Schimb-o, că aici pare sa fie cauza.
Măcar ai verificat-o?

| relian a răspuns:

Ai bagat un sunt in priza, cei ala? Deci de vina este ca ai bagat in priza ce spui.
Nu stii de ce a sarit si circuitul de lumina? Daca toate cablurile is comune laughing nu stiu ce mai intrebi.

Stii ce tablou ai tu? Pistol cu apa laughing Ce ai tu acolo, acu sincer, este egal cu zero, poti sa scoti RCBO alea si sa lasi doar generalul este exact acelasi lucru., ori sa alsi doar un singur RCBO.

Si daca legai 10 RCBO sareau toate, ce vezi tu ca nu ar fi clar? Odata ce toate cablurile is comune, scurtu ala se duc pe toate cablurile, logic, asa ca ajunge la toate RCBO-urile tale si le arunca afara.

Daca circuitul de lumina era separat si mergea separat in tablou, intra in acel RCBO, atunci ala nu sarea, la el nu ajungea scurtu ala.

Dar odata ce tu ai toate cablurile unite, toate ajung impreuna in tabloul ala, tu le bagi degeaba in RCBO separate, un scurt sau daca un aparat trage curent prea mult, afecteaza toate acele RCBO ce ai tu acolo.

Deci asta e motivu, ai raspuns singur la intrebare, tu ai un singur circuit nu ai mai multe, asta e tot.
Aptm nu are 2 circuite asa cum incepi tu intrebarea, are doar 1 singur circuit.

Tu stii cei ala circuit? Un circuit is cablurile care vin de la prize sau intrerupator, direct la tablou si intra intr-o siguranta sau in ce intra ele.
Daca ai avea sa zici asa toate cablurile de la prize, sa mearga in tablou si acolo sa intre intr-o siguranta, ala ar fi 1 circuit.

Apoi toate cablurile de la lumina sa ajunga in tablou si sa intre in alta siguranta, ala ar fi circuitu 2.

Dar la tine toate cablurile, cas de lumina, cas de priza, toate is conectate impreuna, asta inseamna doar 1 singur circuit.
In tablou poti tu sa pui 20 de sigurante, alea nu fac nimic, cand ai bagat ceva in priza si are scurt, sau trage prea mult curent cad toate laughing asa cum s-a intamplat la tine.

Asa ca pune si separa circuitele, sa fie separate lumina de priza, sa mearga doar lumina la tablou, sa mearga doar prizele la tablou, ai priceput acum?

Acele sigurante ce tu le pui in tablou, daca la ele vin circuite separate, gindeste ca face scurt doar la priza, ala se duce doar pe cablurile de la prize si sare siguranta, mai departe nu are unde merge, luminile raman ON.

Dar cum la tine totu e la gramada. bagi in priza ceva, face scurt, se duce ala pe toate cablurile care is conectate, siguranta aia e pusa acolo cum am spus pistol cu apa laughing.