| kalex a întrebat:

La usa de la dormitor am o clanta care se apasa. Acum usa este inchisa si nu o pot deschide. Clanta se apasa dar usa nu se deschide. A da si clanta nu sta cum ar trebui. Ce sa fac? Sunt in dormitor si nu pot iesi. Cum pot rezolva? Mersi

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Limba aceea care intra in toc trebuie împinsă fortat înapoi in broasca. Foloseste o șurubelnița sau ceva asemănător. Dava nu merge poti folosi un flex ca sa tai acea limba.
Este posibil ca arcul acestei limbi sa fi sarit.
Mai poti apela, la o firma sau persoane fizice care montează usi.
Le gasesti pe net, pe olx.
Dacă nu poti suna pompierii la 112 si iti vor sparge usa in ultima instanta.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca usa se deschide spre exterior, atunci poti impinge usa, apasand in jos clanta. Eventual poti incerca sa introducu o surubelnita sau o lama de cutit intre usa tocul usii, sa impingi inauntru (inspre usa) limba clantei.
Daca usa se deschide spre interior (spre tine), atunci poti incerca doar sa apesi clanta in jos si toata usa puternic spre balamale si spre interior, in mod repetat, sa se elibereze lama clantei. Daca ai noroc, se va deschide.
Ambele variante de sus sunt valabile doar in cazul unor usi din LEMN.

Daca nu te descurci nicicum, atunci suna la telefon proprietarul locuintei sa rezolve problema.

In ultima instanta, se poate apela si la un lacatus cunoscut sau chiar la pompieri.

| Petripetri a răspuns:

Forteaza intre usa si toc cu ceza subtire sa misti limba care inchide usa in toc sau impinge in usa in timp ce apesi pe clanta

| blackPug97 a răspuns:

De unde surubelnita in dormitor?
Cam nu prea ai ce face. poti sa incerci sa ridici tare de ea, dar cam nu prea sunt sanse sa isi "revina". Daca da in gol, nu ai ce face.Ar trebui desfacut tot.