| Ochialbastri99999999 a întrebat:

Nu înțeleg de ce la gresia mea din baie(care e crem), am o dara albăstruie, plus alte doua placi de gresie care sunt albastrui. Am încercat cu cif, detergent vase, clor sa scot petele, dar nu am reușit. Cu ce soluție as putea scoate petele. Multumesc

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa sunt din fabrica.

| Ochialbastri99999999 explică (pentru darrio2007):

A mea nu e din fabrica, o am gresia de 4 ani și doar de o luna e asa

| darrio2007 a răspuns (pentru Ochialbastri99999999):

Este si fisurată? Poti afla dand usor cu unghia peste dara ai.

| KR0NSTADT a răspuns:

Este posibil ca apa din calorifere să conțină antigel de culoare albastră. Dacă a picurat din calorifer, a format pete pe gresie. Antigelul este solubil în apă. Umezește locurile pătate, presară niște detergent pudră și acoperă cu un ziar, să stea locul umed vreo trei ore. Apoi, freacă energic cu o perie dură din material plastic. Dacă gresia nu are suprafața poroasă ar trebui să dispară petele.
Altă cauză pentru apariția petelor albastre nu găsesc.

| darrio2007 a răspuns (pentru KR0NSTADT):

Antigel in calorifere? Te auzi ce spui? Dar ce, este autoturism?
Vai, vai!

| KR0NSTADT a răspuns (pentru darrio2007):

Da, bă, mă aud ce spun. Există instalații care conțin antigel, chiar dacă sunt rezidențiale. Chiar eu am injectat de câteva ori, fiindcă exista risc de îngheț pe porțiunile exterioare, instalația deservind două corpuri de casă. Tu, dacă ești frizer, nu cunoști chestii de genul ăsta.