| sweetys a întrebat:

Buna! Pentru cei care se pricep la partea de cofetarie. Vreau sa fac un tort, partea de blat si crema o stiu. Dar vreau sa il si ornez, singura metoda pe care o stiu e cea cu crema de unt, lapte condensat, zahar si cacao/colorant( care nu are nici un gust). Am tot intrebat pe grupuri, dar parca le dau cu ceva in cap. Deci ce alta modalitate sau ce alta reteta de crema as putea folosi pentru a face acele ornamente?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De ce nu iei in considerare sa faci cu frisca simpla din smantana si diferite duiuri mari? Gasesti seturi la orice magazin chinezesc si e a game changer pentru orice prajitura sau platou festiv.

https://www.emag.ro/......D4MVP7MBM/

https://cakemasters.ro/......1c-356.jpg

https://bucate-aromate.ro/......as-cu-pas/

https://savoriurbane.com/cum-se-bate-frisca-naturala-din-smantana/

| relian a răspuns:

Frisca, nu folosi unt ca o sa spui ca maninci sapun laughing untu cand pui la frigider tortul se va intari si asa cum este el gras vei simti ca maninci sapun laughing
Stiu ca facut cineva la fel si a mai pus si intre straturi, eu nu am putut consuma asa ceva.

Trebuie ceva usor, nu gretos, frisca, ar fi mai buna decat unt, si poate ceva crema de aia ce se foloseste la eclere, daca stii ce zic, e o crema asa galbuie sau nu stiu sigur cei aia, nu ma pricep, dar stiu ca aia e buna.
Frisca de folosesti fa tu, dar cauta la fel sa folosesti ceva smintana mai slaba, daca e asa ceva, frisca de la magazzin nu-i buna nici aia, gretoasa.

Stiu ceva romani care fac tort de asta dar cu fructe, nu-i deloc gretos si din ce am vazut place la f multa lume.
Crema de unt e cea mai mare greseala la prajituri.Am mincat si eu prin RO prajitura care avea intre straturi crema de unt, ramnea asa glont in gura laughing nu-ti mai vine sa maninci.

Bine acu fiecare cu gustul lui, desi nu vad la care ar place gogolase de alea de unt intarit sa le simta prin gura laughing

| Catrice a răspuns:

Pasta de zahar, marțipan, caramel, gelatina depinde ce vrei sa faci

| CelCareRamaneInUrma a răspuns:

Frosting.Bati albus de ou cu zahar pudra(nu mai stiu daca trebuie neaparat pudra)si pui colorant daca vrei.Asta se pune din cate stiu pe fursecurile alea de craciun, turta dulce.