| anonim_4396 a întrebat:

Bună! Poți avea un singur stup de albine doar pentru cât consumi tu și familia ta? Nu stupina pentru a comercializa și a avea nevoie de autorizații etc etc. Ci doar un stup la mine în curte. Dpdv legal, este legal? Doar pentru consum propriu:polen, miere, propolis, fagure. Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Da, poti avea chiar mai mult de unul si nu trebuie sa platesti nimic daca nu obtii profituri.
Poti sa si vinzi in cadrul familiei extinse, sau prietenilor, colegilor, si daca nu te reclama nimeni, e in regula.

Si chiar e indicat sa cresti mai mult de un stup, caci de la unul singur nu e garantat ca o sa scoti mai mult de 8-10 kg pe an, mai ales cum merge vremea in ultimii ani.
Insa de cumparat roi pentru a incepe, e de ajuns sa cumperi unul, si anul viitor, daca ai noroc, si daca ai timp de el in perioada cand roieste, mai faci un roi, si tot asa.

PS: ajuta mult sa primesti indicatii amanuntite de la cineva care are stupi, despre cum se prinde un roi, despre tratamente, despre suplimentele de hrana pe timp de toamna si iarna, etc.

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Desigur, dar într-o zonă unde să nu înțepe pe vecini. Am auzit de unul care le ținea pe balcon la bloc.

| relian a răspuns:

Nu stiu de este legal sa ai stupi acasa, asta trebuie sa intrebi, ori sa cauti ce spune legea.
Cu toate astea multi oameni au stupi acasa, unia chiar multi, daca nu se intampla nimic rau, nu vine nimeni sa te ia la rost.
Sa se intimple ceva, in sensu sa atace ceva vecini, stiu si eu sa intepe ceva copii etc mai frecvent, atunci vine primaria si spune sa duci aia altundeva.

Nu este vorba de autorizatie, este vorba ca legal nu cred ca este. Dar banui ca depinde si de localitate, daca e sat, daca e oras, nu stiu, asta tu trebuie sa intrebi.
La mama acasa, un vecin are stupi, vin albinele la ea ca are flori, portulaca, vin alea de dimineata, is acolo prezente. Uite ca ti-am dat idee si ce flori sa pui prin jur laughing
Mai poti planta si un Hibiscus, e si ala f bun, infloreste toata vara. Daca mai bagi si un salcim si un tei, ai rezolvat florile pentru albine.

In oras este bine sa ai stup, pentru ca sunt flori mai mereu. oamenii planteaza flori, mai sunt si arbori gen tei, salcim.
Dar ca idee pentru consum propriu, baga zahar laughing este acelasi zahar, doar ca mierea are mai multa apa in ea.,
Restu ce spui de polen, sau propolis, ala nu te ajuta pe tine ca om cu nimic, le ajuta pe albine, ele is micute, fac diverse combinatii, sa oprerasca ciuperci, bacterii ce sar propasii prin stup la ele.

Nu te gindi ca cei bun pentru o albina este bun sau te face bine pe tine.
Astea is povesti, iar mierea, era folosita de om ca nu stia inainte pe vremuri cum sa extraga zaharul din plante.
Ma refer europenii foloseau mierea, ca sursa de zahar, in restul lumii se folosea zahar de mii de ani laughing in Asia aia extrageau zahar din trestie de acu mie si ceva daca nu mii de ani.
In america, indienii la fel extrageau zahar din arbori, numa eupropenii erau mai inapoiati la capitolul asta.

Dar daca vrei sa ai albine asa de placere, poti sa o faci.Dar vezi, la un mom dat albinele alea vor pleca, sau o parte din ele, ori pleaca departe prin padure, ori se baga cine stie pe unde prin jurul casei la tine, populatia de albine creste si la un mom dat jumate sau 3 sferturi din ele pleaca.
Bine asta banui ca stii, odata ce vrei sa ai, banui ca esti informat.

| anonimg a răspuns:

Rezultatele unui singur stup nu-ți ajung nici pe o măsea. (⁠•⁠‿⁠•⁠)
Trebuie doar să nu deranjezi vecinii, și să dobândești mai înainte toate cunoștințele despre creșterea albinelor. Există boli care le atacă, dar și tratamente. Trebuie să înveți să cunoști tot ce le "doare". În anotimpurile fără flori trebuie să le cumperi mâncare specială. Este un aliment identic ca mierea și la consistență și la gust. Cred că în magazine nu se vinde miere, ci acel aliment pentru albine. (⁠◔⁠‿⁠◔⁠)
Și nu trebuie să storci tot stupul de miere și de resursele de care au nevoie.

| gabicoo a răspuns:

Da. Dar ca să renteze ar trebui să ai 3-4 stupi. La consumul propriu fac referire.

| Dandiiiiiiii a răspuns:

Da, poti sa ai un singur stup.
E absolut legal si nu ai nevoie de autorizatii.