| andreialin2 a întrebat:

Cum as putea atrage un roi de albine la mine in stup?

8 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Zahar caramel si stup nou.

| andreialin2 explică (pentru baru):

Il pun intr-un recipient zaharu in stup si va veni un roi?

| baru a răspuns (pentru andreialin2):

Functioneaza.

| andreialin2 explică (pentru baru):

Pai si caramelul se va intari, tot va functiona?

| baru a răspuns (pentru andreialin2):

La mine functioneaza si a functionat.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Albinele au stăpân.Atunci când roiesc, ei urmăresc roiul de albine si se duc după el acolo unde se axează pentru a-l recupera. Doar in cazul in care un roi alege sa se așeze pe un pom sau copac pe proprietatea ta, si fara sa fie urmărit de proprietar, il poți prinde tu. Pentru aceasta trebuie sa așezi deasupra roiului in pom o lădiță, nu stiu exact cum ii spune, de obicei in forma de con, iar roiul se va muta din pom in ea si pe urma o duci in Stupina.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Ai nevoie de o matca (albina mama) care emana o substanta placuta si cutata de albinele lucratoare si de trantori