| Ivanksuk_Adrian_2000 a întrebat:

Buna!
Puteți să îmi spuneți va rog cat mai repede cat ar costa sa revopsesc o ușă din lemn și un geam. ..am o lucrare și trebuie să fac aceasta și nu știu prețul.
Va rog frumos să îmi scrieți cat mai repede.
Va mulțumesc!

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

In jur de 100 de lei daca o faci tu - 20 decanolul, 5 lei smirghelul, il poti lua la metru, un spaclu pentru indepartarea vopselei vechi si pentru chitul de cutit cu care sa repari defectele ma gindesc ca ai prin casa, 10 lei chit de cutit, 60-70 lei pentru doua kile de vopsea buna, si un pic de chef de lucru, care nu costa nimic, dar trebuie sa iti vina happy.
Daca vrei sa iti faca un meserias, mai trebuie sa adaugi vreo 200-250 de lei, cit e manopera.

Bula
| Bula a răspuns:

O asemenea lucrare, la reconditionarea usilor si geamurilor din casa mea (monument istoric) a durat aproape o luna, facut meticulos (4 usi + 4 ferestre duble), deci a durat cca. o saptamana o usa + un geam + cca 2.5 l de material (grund + lac special cu protectie UV). Lucrarea a iesit excelent. happy

Daca manopera socotim la salarul mediu pe economie (munca de specialist), atunci se poate calcula cca. 1000 lei pentru un geam + usa (materiale + manopera).

| anonimg a răspuns:

200 de lei la care mai adăugi și prețul vopselei și al transportului. Și prețul acesta este dacă dai vopsea direct peste cea veche.
Nu este mult, mai ales că este și în weekend.
Nu trebuie să scoți ușa din balamale, ci poți să pui niște ziare sub ea.
Succes!
Nu uita să iei și niște diluat cu tine și o cârpă, o lavetă.

| SkyPilot a răspuns:

Ai de facut asa:
- curatat vopseaua veche daca e o culoare dificil de acoperit. Daca nu, este suficient sa rectifici si sa smirgheluiesti. Asa ceva dureaza mult. Nu recomand decanolul, exista o perie rotativa de sarma pentru masina de gaurit.
- cu un filler pentru lemn, rectifici toate defectele (gauri, adancituri etc.)
- smirgheluit
- vopsit. Iti trebuie cel putin 2 l.
Deci ai nevoie de smirghel (nu chiar cea mai fina, dar destul de fin), pasta pentru lemn (un tub daca nu sunt multe defecte), vopsea, trei plastice ca sa nu murdaresti pe alaturi (unul pentru usa, unul pentru geam, unul unde pui vopseaua), pensule adecvate pentru lucrare.
Daca o faci pentru altcineva, adaugi "costul" timpului tau, respectiv cumparatura, deplasarea si cat ti-ar lua sa faci lucrarea.
Peste care adaugi profitul.

| xerxes1 a răspuns (pentru SkyPilot):

Peria rotativa este agresiva mai ales daca usa este din esenta moale. Daca vrea sa-i dea efect de textura si usa veche o poate face.O sa semene cu o usa de grajd dupa ce termina cu peria, chiar daca foloseste perie cu fir 0, 3mm.
O sa faca praf care va fi aruncat in toate directiile pe o raza de 5m.
Decanolul elimina doar vopseaua veche si ramane lemnul curat.
Cu un litru de vopsea face doua usi la doua maini date, nu are nevoie de 2l.
Filler nu este cazul. Poate putin chit la culoare pe ici pe colo, dar poate sa evite complicatia.
Culoarea chitului poate fi o problema.

| xerxes1 a răspuns:

Vopseaua. materiale plus timpul tau, deplasarea etc.
Acum depinde si de rezultat.
Una este sa dai un lac aiurea peste vopseaua veche, alta este sa cureti cu Decanol lacul sau vopseaua veche sa slefuiesti lemnul si sa faci o lucrare cum trebuie.

| xerxes1 a răspuns:

Șmirghel folosesti granulatie 120 maxim 150.Este suficient si dai doar pe lungimea fibrei niciodata transversal ca raman urme care se vad doar dupa ce dai cu lac.

| Ezic a răspuns:

Vopsasc eu uş. Eu is cioban da mai vobsasc ş us si gardurili la uamenim Cier 80 di lei pi vopsat ma gasat la 0757233276

| Ivanksuk_Adrian_2000 explică:

Va mulțumesc pentru ajutor!
O Duminică plăcută va doresc!

| Ivanksuk_Adrian_2000 explică:

Chestia ii ca va trebui sa dai și cu șmirghel și sa vopsesc!