| bella2332 a întrebat:

Bună! Se poate monta un wc incastrat, suspendat pe un perete de chirpic?

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Suspendat, nu. Peretele ca ceda. Sau mai bine zis, prinderea WC-ului din perete. Pentru ca Wc-ul e o piesa grea, și mai sunt și solicitările mecanice datorita faptului ca te așezi pe el.
Dar poți face o centura de beton încastrata în perete, și în ea sa prinzi Wc-ul. Atunci sigur nu vei avea probleme, căci toată greutatea va fi preluata nu de perete, ci de centura de beton.

Bula
| Bula a răspuns:

Chirpicul nu este material prea rezistent la forte exterioare.
Iti recomand sa montezi WC cu prindere si scurgere pe podea.

ATENTIE LA INGHET!

| darrio2007 a răspuns:

Nu. Mergi pe varianta clasica. Fixat in pardoseala.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, pentru ca este un obiect ceramic foarte greu, care va pica daca vei incerca sa-l suspenzi de pereti "moi" precum cei de chirpici.

WC-urile de obicei nu se suspenda nicaieri, ci se fixeaza in podeaua de fainta sau beton, tocmai pentru a nu se rasturna.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te risca, o sa cazi cu wc ul cand faci treaba mare, asta vrei?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar daca alegi un WC cu cadru metalic, care se fixeaza atat in perete, cat si in pardoseala. Un vas ceramic singur nu va sta pe peretele de chirpic.

| gabicoo a răspuns:

Doar dacă vrei să-ți faci o ieșire nouă din baie direct afară! După ce te așezi prima dată pe el!

| ReddY25 a răspuns:

Nu prea

| nukeyly a răspuns:

Nu. Mergi pe varianta clasica. Fixat in tavan, de chirpic.

| nukeyly a răspuns:

Se poate, orice cu un arhitect si un mester suprem, nu de staniol.

| RaduRobertRO a răspuns:

Da, dar trebuie sa ai mare grija la prindere. Ai nevoie de buloane mai lungi, as merge pe incastrarea unei placi de lemn care sa ofere o prindere mai buna.

Răspuns utilizator avertizat