Întrebare recomandată | fydo a întrebat:

am doar 18 ani, si imi place sa vad gradina mea frumoasa. imi plac foarte mult florile. ce ingrasamant pot pune in gradina? am inteles ca bun gunoiul de la gaini. este bun pentru pamant sau creste iarba? de la iepuri am vazut ca iese o iarba foarte frumoasa ma refer la acel gunoi. ce flori pot planta in acest anotimp? sau orice altceva. cand va trebui sa ma apuc sa sap in gradina?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa sapi in gradina cand esti sigur ca nu mai vine inghet, tot atunci poti sa si plantezi.

Gunoiul de la animale e bun ingrasamant, insa sa nu il pui foarte concentrata ca poate arde la un moment dat. Daca gradina nu e mare poti cumpara ingrasamant si de la supermarket

| Radu284 a răspuns:

Amesteca gunoiul de la gaini cu niste paie, prea concentrat nu e bun.

| Mihaela1964 a răspuns:

Gunoiul de la gaini se pune la macerat intr-un butoi la care adaugi apa, dupa 6 luni poate fi folosit ca ingrasamant; daca nu e tinut astfel plantele pot muri, gunoiul e foarte concentrat si"taie" plantele. Gradina o poti sapa cand se incalzeste (martie-aprilie) si pamantul e zvantat, altfel vei muncii enorm sa intorci pamantul care se lipeste de cazma. Intreaba un vecin in varsta cu sa faci brazdele (poti pune arpagic, catei de usturoi, morcov, salata, spanac, patrunjel, mazare, etc), sa te sfatuiasca cand si unde e bine sa plantezi.In fata casei poti planta cepe de lalele, ghiocei, zambile, crini, margaritar, primule, narcise.Infloresc an de an, fara prea multa ingrijire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai este bun si gunoiul de grajd(pentru legume-fructe in special)