| Bubbchac a întrebat:

Imi voi face o mica gradina astazi, cu rosii, sfecla, salata verde, ardei, si tot asa. Cum imi pot intretine legumele ca sa creasca frumoase, si sa fie sanatoase? happy Mi'am luat pamant si ingrasamant, si azi voi pune in ghiveci. De cate ori ar trebui sa le pun apa cu ingrasamantul ca sa nu le inund? Multumesc anticipat! Dau funda si voturii. kiss

Răspuns Câştigător
| gigel68 a răspuns:

Nu cred ca este anotimpul potrivit pentru asa ceva, doar daca le tii in casa/sera. daca iti faci o mica gradina, banuiesc ca o faci pentru tine, de ce folosesti ingrasamant? pentru prima recolta incearca sa nu pai ingrasaminte chimice, sa nu stropesti cu insecticide. daca nu iese ai putea sa incerci a 2a oara. ideal ar fi sa nu folosesti deloc produse chimice si sa ai o cultura cat mai naturala.
am vazut mai demult pe net un soi de capsuni care cresc la ghiveci, ai putea sa cauti si la incerci.

4 răspunsuri:
| gigel68 a răspuns:

Nu trebuia sa te grabesti. poate dadeai peste un agricultor/horticultor care sa te lamureasca.
imi spui si mie planul tau? sunt interesat.

| gigel68 a răspuns:

Daca nu ai blocul acoperit (sarpanta) ai putea ca pana la toamna sa le pui pe bloc, sau ai putea sa iti faci o mini gradina permanenta pe bloc. niste standuri/rafturi de lemn pe care pui pamant.

| Bubbchac explică:

Eh, nu e asa de mare plan. Ce sa zic? Am doar 13 ani. Stau la etajul 10. Soarele bate perfect peste plante. Nu e un plan asa de mare. Am fost la bunici mei la tara, si aveau o groaza de plante. Dintr'o data, mi s-a trezit interesul pentru agricultura. Le'am luat cateva seminte. Tata imi aduce azi ghivece si pamant. happy Cam atat. Sper ca o sa rasara ceva. big grin

| Bubbchac explică:

Mersi de sfat. Dar nu pot sa le pun pe bloc. Trece multa lume pe acolo, mai ales aurolaci. tongue Si cred ca ar fi plictisitor sa urc, sa cobor, iar sa urc sa le ud. E mai bine sa le am in camera mea. tongue