| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Buna seara, am o centrala Bosch Condens W2000 si are presiunea la 3, centrala a fost verificata nu are probleme la vasul de expansiune sau alte probleme. Incerc sa ii scad presiunea si urca la loc dupa ce scade. Ce pot face?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Presiunea poate reveni la loc daca:
- robinetul de umplere nu se inchide bine
- deasupra nivelului centralei exista circuit de incalzire, care nu este golit (si primeste un pic de aer undeva).
Depistarea exacta al cauzei se poate face doar inchizand tur-ul si returul circuitelor superioare (astfel nu ar trebui sa se mareasca presiunea).
Robinetul de umplere se poate verifica in pozitia inchisa si dezlegat turul si returul circuitului de incalzire. Daca curge apa din centrala prin iesirea din centrala ale tevilor de tur sau de retur, atunci robinetul "scapa", nu inchide bine.

| darrio2007 a răspuns:

Cum ii scazi presiunea, că tot ai precizat? Presiunea urca atunci cand iti incalzeste apa in calorifere, adica iarna.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-i inchis robinetul de umplere sau este defect! Cineva care se pricepe sa-l verifice! Dupa aflarea problemei trebuie golita apa, un pic, la capat de instalatie.

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Salontanul):

A fost verificata centrala si vasul de expansiune.

| Salontanul a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Si a verificat si robinetul? Alta explicatie nu exista. Apa de la Duhul Sfant nu vine in instalatie, numai din retea. Din retea trece intai prin robinet. Altfel n-are cum sa creasca presiunea!

| AndreiMihaiLNM explică (pentru Salontanul):

Da, l am verificat

| StripperRaoul a răspuns:

Are aer undeva vezi la calorifere la robinete