| Duca_Mihai_1979 a întrebat:

Am o centrala termica ferroli pe lemne, de aprox 4 ani. Buba: de ce nu mai imi scade presiunea in retea dupa ce e lasata la rece fara foc? ( daca continui cu alt foc, presiunea urca spre 3bari si da in vasul de expansiune)

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca instalatia este montata corect, trebuie sa existe o valva de siguranta alaturi de vasul de expansiune care, la depasirea presiunii de siguranta, se deschide si "scapa" plusul de presiune.
Aceea valva poate sa fie blocata si nu se deschide.

Daca aerisesti instalatia, se poate scadea presiunea sau chiar se poate goli complet, dupa care trebuie verificata valva de siguranta. Toate aceste manevre se vor face DOAR de catre un specialist, fiind periculoasa!

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mai scoate din apa.