| Turlea_Catalin-Gabriel_1994 a întrebat:

Buna seara,
Recent am descoperit o zona in judetul Giurgiu, mai exact Vanatorii mici, unde exista foraje gospodaresti (puturi) pentru apa la adancimi 45 m.
Este interesant faptul ca se foloseste teava de PVC de 110 si totul devine un izvor natural.
Apa urca printrun fel de Sifon, diferenta de presiune, in momentul ce e amorsata
"instalatia".
Am reusit sa vad un izvor mai sus descris "in actiune" si acum pe timp de seceta.
Poate cunoaste sau chiar are cineva o instalatie ca asta?

P.S. Satul este foarte aproape de rau Neajlov.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Daca forezi la adincimi mari ai sansa sa iasa singura apa afara fara absolut nici o instalatie.
Mai ales daca ete pe linga un riu ceva.Am vazut doara o teava, pur si simplu teava batuta la 60 de m si apa iesea singura intruna, nu debit f mare dar iesea destul. Apoi un vecin a batut o teava ceva la vreo 30 m,asa a spus el manual laughing apa iese singura,iese putin dar iese,a lasat-o asa sa curga pe linga ceva arbori,i-am dat o idee sa sape o gaura si sa dea apa acolo,de se umple face un mic iaz,apoi aia tot alimentind o sa il tina mai mereu plin.

Despre instalatia ta nu stiu,am fost prin Giurgiu, dar nu am vazut ce spui, bine nu am ajuns pe la Vinatorii mici aia ce zici.
Daca poti baga o teava de diamentru ala esti boier, bagi apoi o pompa submersibila si aia e tot.
Daca ai vazut asa ceva in actiune, de ce nu ai intrebat pe respectivii, ai fi stiut deja

| Turlea_Catalin-Gabriel_1994 explică (pentru relian):

Salut si iti multumesc de raspuns!
Am telefonat azi la o companie din judet pentru informatii.
Am aflat ca efectul se numeste refulare din panza freatica iar teava trebuie sa treaca de cateva(ele sunt mai multe) apa de la 35-40 de m este cea mai stabila. Aici in mod deosebit este un efect mai bun decat cel descris de tine din cauza proximitatii cu raul.
Ei au folosit o teava pvc cu filtru pentru put de la valplast cu D114 si chenare de stabilizare a tevii in put.
S-a turnat nisip de granulatie 2mm, pentru filtrare, intre teava si put.
Mai este si alta varianta cu teava pvc standard, gaurita cu bormasina pentru a permite lichidului sa intre.
Pentru 32 m si putul se face manual ( cu un trepied si teava) este undeva la 5000 de lei dupa negociere la sange.
Daca mai primesc alte informatii o sa scriu aici

| relian a răspuns (pentru Turlea_Catalin-Gabriel_1994):

La noi adica in zona Galati, Vaslui asa se fac astea, dar teava de metal de 2 inch, se confectioneaza un virf ascutit, apoi teava se gaureste pe o lungime de aprox 1 metru,se umple teava pe lungimea gaurita cu sare,apoi se bate cu baroase, cu alte scule, ori se foreaza cu ceva sape manuale, asa fac oamenii in general, multi nu au bani de forat.

Dar atit am auzit, cel putin personal si am si vazut au forat manual la 30 m, alatu la 60 era forat cu masina, dar tot teava asa metalica zincata in general.
Asa au batute tevi de astea aproape toti oamenii care stau pe la case.Acu sau ma rog vorba vine,mai nou, siau pus hidrofor, deci teava metalica batuta se lasa deschisa, se baga in ea alta teava de plastic ce se conecteaza la hidrofor.
Sa sapi puturi mai largi trebuie masinarie, oamenii is prea saraci sa aduca companii sa foreze.
Dar care are bani, poate fora si la 100 m sau mai mult, iese apa singura, o capteaqza si o poate folosi fara hidrofor.

8 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Da, sub teava aia e un jedi care foloseste Forta... funda?hee hee

| Vântulalb a răspuns:

Ai fost acolo, ai vazut, dar nu ai stiut sa intrebi localnicii. Ai raspuns de la Relian.

| Turlea_Catalin-Gabriel_1994 explică (pentru Vântulalb):

Cine detine proprietatea este o persoana foarte batrana, nu am cum sa deranjez o persoana in varsta cu intrebari tehnice
si 2, iti multumesc ca ai specificat chestii deosebit de banale, cum un alt membru a raspuns la intrebarea mea.

| Vântulalb a răspuns (pentru Turlea_Catalin-Gabriel_1994):

Help? Cine crezi ca sta la miezul noptii sa-ti raspunda tie?

| Turlea_Catalin-Gabriel_1994 explică (pentru Vântulalb):

Man, asta e frumos pe interet, ca am primit raspunsuri la intrebari de acum 9 ani, care au fost de ajutor.