| vmalex21 a întrebat:

Buna Seara.Sunt detinatorul unui teren intravilan,cu ocazia scoaterii unei autorizatii de constructie pentru un garaj mi-a fost recomandat sa incep si demersurile pentru bransarea la reteaua de gaz metan(apa e deja,, trasa,, iar curentul electric urmeaza)Credeti ca merita? Am inteles ca bransarea ar fi gratuita pana la gard, teava trece la 2 metri de proprietate, strada urmeaza sa fie asfaltata. Aveti idee cam cat ar dura aproximativ?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Bransarea gratuita pana la gard trebuie facuta acum, cand se face infrastructura stradala.
Ulterior, cand vei dori sa construiesti pe teren, vei putea face racordarea mult mai usor (daca nu ai racordarea, atunci va trebui sa suporti toate lucrarile de bransare stradale, care pot fi foarte costisitoare.

| relian a răspuns:

Merita,dar te costa in plus, iar daca nu ai bani nimic nu-i bun laughing.
Dar e bun pentru viitor, chiar de ai vinde terenul si ai alea la poarta pretul o sa fie mai mare.
Acum depinde si cat te costa.Curentul electric aia nu-i problema,ala se poate trage aerian, apa zici ca ai, gaz e o idee buna, dar fa cerere doara sa puna contor sau racorduri, asta depinde de ei ce pun doara pana linga poarta, gard ce ai tu acolo.nu are rost sa tragi in interior daca tu nu folosesti.

Dar pana acolo linga gard e treaba lor,deci tu nu platesti nimic,ma refer ca aia sa traga teava,dar te pune sa platesti daca ridica racord afara din pamant,sau daca teava este aeriana tot trebuie sa faca ceva racorduri,alea trebuie sa le platesti tu,asa am vazut prin unele locuri.

Cat dureaza? Pai tu daca nu foloesti,daca nu ai nevoie acolo de gaz nu te intereseaza cat dureaza,unde pui ca nu au aia treaba cu curtea ta sau terenul tau,aia baga teava pe strada,deci indiferent cat dureaza merita.
Tu mergi la aia intrebi,sau le spui ca ai vrea si sa iti zica cat te costa,dar le spui doara racord sau ce pun ei acolo,contor depinde de compania aia.
Asa am vazut pe la mama,au venit si au zis care vor sa faca cerere, ei trag teava prin pamant, iar la aia care au facut cerere le ridica la suprafata un racord, la unia le pun si contor, depinde ce ai spus acolo, vrei immediat cum dau aia drumu sau depinde ce optiuni au aia.

| Yuoia a răspuns:

Terenul e intravilan. Depinde ce vrei sa mai construiesti acolo. Poate ca merita acum.