| vmalex21 a întrebat:

Buna Dimineata,am o problema si anume urmeaza sa fac un bransament electric trifazic pentru un teren intravilan, stalpul este peste drum, nu exista asfalt pe strada.Mi s-a spus ca pot alege intre bransamentul subteran si cel aerian.Care ar fi mai okey? Distanta ar fi de 12 metri liniari de la stalp pana la gard.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Tehnic evident ambele variante sunt echivalente, altfel s-ar impune una in detrimentul celeilalte.
Eu unul as merge pe subteran, strict din rationamente estetice. Si mi se pare varianta cea mai civilizata, ca sa zic asa, avem destule cabluri pe strada ca sa ne mai dorim inca 4 pe casa...

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Https://bit.ly/3teCCTh

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Aerian va fi mult mai ușor de realizat.

| mihai69 a răspuns:

Aș alege varianta aeriană.
Nu știi cine, cum, când se apucă de săpat pe-acolo și dă de cablul tău.
Nu mai spun că, în timp, cablurile îngropate se deteriorează până la defectarea totală. Și nu e simplu să le schimbi...

| Brizbriz a răspuns:

Subteran, evident, absolut evident, daca e facut cum trebuie si nu e afectat deloc de ploaie, atunci e MUUUULT mai bun decat ala aerian, peste care cade vreun copac, il da jos vantul, il loveste traznetul, etc. (eventual face si o supra tensiune mica, care la traznet poate fi "numai" de cateva zeci de mii de volti, chiar sute, si nu numai ca iti arde tot ce ai connectat la curent, dar mai si iti ia casa foc)

mie MI S-A INTAMPLAT, stateam la casa, a venit furtuna, a picat copacul peste firele de curent, si mi-a venit 380V pe firele de 220V... mi s-a ars TOT, norc, ca la calculatorul meu aveam sursa scumpa cu protectie la supratensiune

| vmalex21 explică (pentru Brizbriz):

Problema e ca pe strada respectiva si in zona toata reteaua este aeriana, practic numai sectiunea de 12 metri de la stalp la gard ar fi pe sub pamant. Daca fulgera in reteaua de distributie ar fi cam acelasi lucru.Strada este facuta numai cu pietris, imi este teama sa nu imi rupa vreun Dorel cablul cand se vor apuca.Un alt vecin are un bransament monofazic si a ingropat tubul la 0.60 metri in pamant, nu mi se pare asa adanc.

| Brizbriz a răspuns (pentru vmalex21):

Da, ai dreptate, 0.60m e foarte putin
atunci fa-l aerian, asta e

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cred ca e mai ieftin aerian decat subteran

| Mavni a răspuns:

Un Dorel poate sa-ti faca pozna si aerian, si subteran. Aerian, mai e si natura care poate rupe cablul. Cu toate astea subteran e mai sigur. Chiar daca unii spun "mai usor, mai ieftin".
La mine acum se ingroapa toate cablurile aeriene.