| Andreea2390 a întrebat:

Terasa mea este situata deasupra holului si iarna am probleme cu mucegaiul care se formeaza datorita umezelii de pe terasa. Terasa urmeaza a fi placata cu gresie, insa am inteles ca apa poate trece si prin aceasta, deci nu ar rezolva problema. Ce este de facut in acest sens? Cum pot izola aceasta suprafata?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Exista nenumarate solutii pentru hidroizolare. Ai putea pune o membrana hidroizloanta si peste ea o sapa de beton, poti turna un strat de hidroizolatie bituminoasa lichida, poti lipi carton bituminos, ca pe blocuri, sau poti pur si simplu utiliza un adeziv impermeabil la montarea gresiei. Si da, ai inteles bine, apa trece si prin gresie, deci hidroizolarea este absolut obligatorie. Merge si cu polistiren extrudat, insa trebuie folosit silicon la imbinari si trebuie gasita o solutie pentru izolarea pe margini, pe langa perete.
LA interior se poate pune rigips+vata, va rezolva atat problema condensului cat si pierderile de caldura.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Inainte de placare cu gresie trebuie hidroizoloata. sunt materiale speciale pentru asa ceva

| relian a răspuns:

Mucegaiul ce se formeaza probabil in hol nu este de la apa infiltrata, ci de la condens, pentru ca tu ai sa-i spunem asa un tavan din beton care da direct in casa in hol.Ce poti sa faci este sa izolezi tavanul in hol.Lipesti direct pe el dar lipit f bine polistiren peste care tencuiesti sau pui rigips ca e si mai bine si aia e tot.Dar probabil ca ceva ceva se va duce si pe pereti, ca urmare ar trebuie sa izolezi si peretii.Tu indiferent ceai face trebuie sa izolezi, chiar daca nu se infiltreaza apa, pentru ca se face condens iarna. Daca totussi cm spui se infiltreaza apa atunci trebuia cumva sa faci terasa aia cu usoara panta.Dar o poti face acum cind pui gresie sai dai o usoara panta astfel ca apa sa nu ramina sa se dreneze si asa nu se mai infiltreaza.Pe ceramica nu are cum se infiltra, doar daca ar sta apa asa ca in cada acolo ceea ce nu e cazul.La baie nu ai ceramica? Pai ce se infiltreaza? Se infiltreaza dar peste f multi ani cind se mai duce din ceramica aia sau isi face loc, insa asta dupa ceva timp.Ce mai poti face este atunci cind pui ceramica sau inainte se aseaza o folie groasa cauciucata pe beton, o poti chiar lipi, apoi peste se toarna beton sau shapa fina si peste se pune gresie.Atunci sigur nu se va mai infiltra nimic.Bafta orice faci.

| viotedy a răspuns:

Singura solutie e sa acoperi terasa.pana la urma tot acolo o sa ajungi.apa se infiltreaza, toate sunt solutii provizorii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i meseriasului ca inainte de a monta gresia sa-ti izoleze terasa cu polisiren extrudat, dai un ban in plus dar meritawinking