| Fiction a întrebat:

Cum se formeaza mucegaiul pe pereti?

Răspuns Câştigător
| cosi9 a răspuns:

Mucegaiul sau igrasia din locuinţe constituie o problemă serioasă, deoarece, în primul rînd, duce la deteriorarea în timp a unei încăperi sau chiar a întregului spaţiu de locuit. De asemenea, mucegaiul creşte riscul îmbolnăvirilor, iar copiilor, mai ales celor sub trei ani, le poate pune sănătatea în pericol. Înlăturarea cauzelor apariţiei mucegaiului (acestea putînd fi multiple) nu este suficientă, ci se impune luarea unor măsuri care să ducă la îndepărtarea lui pe o perioadă suficient de îndelungată. Mucegaiul poate fi înlăturat prin aplicarea unor soluţii şi varuri speciale, care sînt oferite în prezent pe piaţă de majoritatea producătorilor de varuri lavabile.
În momentul în care v-aţi hotărît să scăpaţi de mucegai şi vreţi să văruiţi locul afectat, este bine să ştiţi că aveţi mai multe opţiuni, existînd trei tipuri de soluţii:
 soluţii care se aplică separat, înainte de a vărui;
 soluţii care se amestecă împreună cu varul imediat înainte de aplicarea pe locul afectat;
 varuri speciale care au în compoziţia lor, din fabricaţie, soluţie antimucegai.

2 răspunsuri:
| xBya a răspuns:

Din cauza umezelii.

| OanyBonnita a răspuns:

Mucegaiul pe pereti se datoreaza umezelii din camera, casa...