| aurelgabriel a întrebat:

Buna Seara TPU!
De ce unele case nu au sonerie? Mai exact este vorba de o casa anume care are poartă dar nu are sonerie.Un prieten lucrează la Enel și nu știe cum să procedeze când trebuie să citească contorul electric daca nu e nimeni acasă.
Voi ce credeți sau ce îmi recomandați?
Vă mulțumesc.
Dau FUNDĂ

Răspuns Câştigător
| Hyperion7 a răspuns:

Când persoanele respective sunt acasă și el le citește contuarul, le poate cere numărul de telefon sa le sune.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Eu nu am sonerie, pentru ca nu vreau sa ma deranjeze necunoscutii, iar cunoscutii au numarul meu de telefon.
Cand e nevoie de citirea contorului de catre operatorul de distribuție, imi lasa un biletel in posta si ii trimit poza contorului pe WhatsApp. Asta pana cand va intra in legalitate si va muta contorul la limita de proprietate.

| darrio2007 a răspuns:

Bate in poartă.

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Ii poate striga de la poarta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt multe case care nu au sonerie, mai ales în mediul rural.
Cei care vin să citească contuarul pot striga la poarta.

| ValentinMihai78 a răspuns:

Pentru că nu și-au găsit nașul! E o nesimțire să ști că nu dai autocitire și îți vine acasă să îți citească contorul să montezi o sonerie, clopoțel, ceva de anunțare. Eu, dacă aș merge să citesc la astfel de adrese, aș filma că nu pot lua legătura cu proprietarii, iar la firmă aș spune să le pună ultimul consum, o estimare. Iar, luna următoare, cu estimarea respectivă aș propune o somare prin care să hotărască cum doresc citirea, altfel vor primi doar estimări în lunile următoare, iar la 6 luni aș cere sprijinul altor colegi pentru a putea să le citim contoarele!

| Standt a răspuns:

Daca nu e nimeni acasa, nici soneria nu-l ajuta.
Voi de bataie in poarta nu ati auzit? Chiar atat v-a prostit tehnologia?

| ClaRa91 a răspuns:

Lucrezi pentru ENEL Aurele? Ia un binoclu si citesti contuarul de dicolo de gard. Vii sa-mi citesti ''contuarul''?