| inugoliath91 a întrebat:

Salut, de curând am făcut o cerere pentru mărirea puterii de tensiune, adică am trecut de la tensiune monofazata la cea trifazata, drept urmare au venit si au făcut legăturile necesare si au schimbat contorul.

Întrebarea mea, contorul vechi, nu trebuia sa-mi rămână mie? Din moment ce l-am plătit, era proprietatea mea. Au zis ca trebuie dus in arhiva. In ce arhiva?
Plus când au făcut instalarea contorului, nu trebuia sa-mi dea cei de la Enel Distribuție o hârtie cum ca s-a făcut instalarea contorului?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Contorul este proprietatea enel, si acela vechi care ti l-au luat ei si ăsta care l au instalat este tot al lor deci este normal sa nu i ti lase tie contorul vechi, cei de la enel trebuiau sa i ti dea o hartie cu numar si seriea contorului nou pe care ti l au instalat, mergi la enel cu buletinul si vorbeste cu ei spune le ca pe datade, ti a fost schimbat contorul enel si nu ti au dat chitanță cu modelul noului contor seria lui si de pe cel vechi cîti kilowati a ti consumat ca sa raportati celor de la enel, si sa i intrebi daca acest contor nou este wifi sau tot tu trebuie sa raportezi indexul, ca daca este wifi numai dai tu indexul se transmite automat prin wifi.

4 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Multumesc pentru funda.

| relian a răspuns:

Intreaba pe aia de tiau pus,normal ar trebuie sa scrie undeva si ce indice are noul contor,chestii de genul asta.
Contorul nu este al tau, nu ai platit nimic, ai platit doara ca la instalat, atat pe cel vechi cat si pe asta nou.
Tot ce este de la stalp pana la contor inclusiv apartine de acea companie, dupa contor este treaba ta, proprietatea ta.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Contoarele sunt ale firmei care le-a instalat. Ei nu le țin in "arhiva" ca pe niste dosare ci le readuc la 0 si le resigilează. Apoi le folosesc la schimbarea altor contoare care sunt defecte sau cele care au perioada de valabilitate expirata sau numărul kw-lor consumați si înregistrați este f mare.

| Robertandrei4858 a răspuns:

Tu ai platit chiria pe echipament si furnizarea de seviciu. Da, ei trebuie sa isi justifice ce au facut in ziua aceasta pentru a primi salarul, asta este si motivul pentru care nu au lasat contorul. Nu trebuie sa iti mai dea nici o hartie din moment ce a fost facuta instintarea in prealabil.