| Lester23 a întrebat:

Salut. In mod normal stiu ca o data la 6 luni trebuie sa vina cei de la enel/gaze sa iti citească contorul. Daca se intampla sa nu fiu acasa, ce se intampla? Au dreptul sa imi taie alimentarea de energie electrica/gaze? Tin sa mentionez ca sunt cu facturile la zi

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu-ti taie gazul si nici curentul, dar iti pun ei din oficiu cat vor, dar luna urmatore ai obligatia sa stai acasa, ca sa citeasca contorul corect si sa aduca totul la zi.

| mihai69 a răspuns:

Au dreptul să taie alimentarea cu energie, dar e posibil (cazul meu) să accepte o fotografie în care să se vadă clar indexul ȘI seria contorului.
Eu am luat legătura cu ei în urma notificării primite și mi-au oferit această soluție.

| RxTx a răspuns:

Poti sa ii anunti tu ca sanchi nu locuieste nimeni la adrssa respectiva
Asa ca o sa te duci tu citirea cand vrei tu
.
Bunicii mei au o casa la tara pe la care teec o data la 10 ani

Asa ca curentul merge acolo

Au declarat ca nu locuieste nineni acolo
.asa ca declara si ei ca sa consumat 1 Kw pe an

Ca sunt ani in care nu consuma nimeni ninic

| Sophieka a răspuns:

La mine in oras nu avem treaba asta...Nu suntem deranjati pentru verificari.

Dar am locuit undeva unde se facea verificare la electricitate si nu am vrut sa deschid usa, asa ca mi-a pus foarte mult in plus la electricitate insa le-am trimis mail cu explicatia si poza la contor si nu am mai fost deranjata de respectivul barbat niciodata.