| tonyc7 a întrebat:

Buna seara, TPU. Tocmai mi-am reconditionat cada si chiuveta de la bucatarie zilele trecute. Meseriasul care a dat cu un fel de vopsea speciala (sau email, cum se cheama) a zis ca pot fi refolosite dupa 48 de ore, pentru a lasa timp sa se usuce si sa se intareasca stratul de vopsea.
Desi a trecut mult mai mult timp de atunci, vreo 4 zile, constat cu nemultumire ca atunci cand ating chiuveta cu degetul, ramane impregnata amprenta degetului pe acea suprafata (recent vopsita). La fel se intampla daca ating cu unghia (ramane o liniuta) sau cu muchia mai taioasa a unui vas sprijinit pe lateral.
Vreau sa stiu daca e normal asa ceva?
Un raspuns sigur din partea unui cunoscator.

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Bineînțeles ca nu e normal. Cheama meseriasul sa refaca pe costul lui.
Ia în calcul si varianta de a le înlocui, mie nu mi se pare o afacere reconditionarea obiectelor sanitare, mai ales daca platesti si manoperă.

| tonyc7 explică (pentru regis):

Puteam sa le schimb cu altele noi, dar riscam sa-mi stric peretii faientati atunci cand le scoteam. Inca mai sper ca acea solutie se va intari complet totusi (desi un prieten mi-a zis sa stau linistit, ca e din cauza stratului gros de email aplecat, e doar elasticos din cauza asta, fara a se lua vopsea pe degete).

| Iote a răspuns (pentru tonyc7):

E strat prea gros, e frig si nu ai lasat usile deschise (si prezenta aerului conteaza). Mai asteapta. Daca nu si nu, cheama "meseriasul" si da cu el de pamant.

| tonyc7 explică (pentru Iote):

Din contra, chiar el, meseriasul, mi-a zis sa nu tin usile sau ferestrele deschise! Cel putin 48 de ore. Pe motiv ca s-ar depune pe vopsea scame si alte particule din aer.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu am reparat cada mea din baie si nu s-a intamplat asa ceva! Nu a pus intaritor cat trebuie sau vopseaua nu a fost de calitate. Eu am luat un kit format din vopsea si intaritor. Am pus intaritor atat cat scrie pe reteta. Daca el a pus mai putin se va intari mai greu. Eu dupa 48 ore am facut baie. Puteam sa o fac si mai repede dar am zis sa respect instructiunile.

| tonyc7 explică (pentru Salontanul):

Aha, deci asta ar fi problema. Pacat ca n-am stiut dinainte. Si totusi, se mai intareste odata si odata?

| Salontanul a răspuns (pentru tonyc7):

In timp s-ar putea sa se intareasca, dar mai greu! Habar n-am! Nu sunt de meserie. Poate sa nici nu fi mestecat ca lumea in vopsea si atunci vor ramane pete neintarite. Daca peste 2-3 zile nu se intareste eu zic sa chemi o echipa specializata care sa ti-o curate si sa-ti dea alt lac (email). Un exemplu (nu spun ca-i cea mai buna firma): https://reconditionaricazibaie.ro/despre-noi.html