| Adolf8 a întrebat:

Bună seara tuturor! Am achiziționat tablă zincata pentru acoperirea unei clădiri însă nu are vopsea pe ea, mă interesează este bine așa? Va rugini? Trebuie vopsit? Despre această este vorba https://mathaus.ro/......0010922049

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tabla zincată nu se vopseste. Daca este zincata nu rugineste. Doar se inchide la culoare.

| RxTx a răspuns:

Nu știu în ce oraș locuiești și dacă sții țevile acelea groase de pe la CET-uri de termoficare erau invelite in vata de sticla si pe dinafara aveau tabla zincata mai proasta calitativ de cat asta din ziua de azi.
asa ca a rezistat 10 ani pe timpul impuscatului si inca 20 de ani dupa revolutie in total 30 de ani pana cand sa gaurit

acum daca vrei sa reziste si mai mult si vrei sa ramana asa stralucitoare poti sa o vopsesti cu pistolul de vopsit doar cu un lac auto poliacrilic ca la o casa nu ma astept sa intre mai mult de 4 cutii

sau poti sa o vopsesti cu pistolul de vopsit sau si cu pensula dar la pensula ai rispa multa cu orice tip fel de vopsea care sa reziste la ploaie

ATENTIE LA CONTACTUL CU CUIELE HOLSURUBURILE ACOLO SE VA DISTRUGE
SA NU SPUI CA NU TI-AM SPUS CA O SA RUGINEASCA CA O SA ISI DEA GAURA REPEDE POATE IN 4 LUNI DACA SE ATINGE DIRECT DE ALT METAL pentru ca se formeaza acolo o pila electica
adica ca o baterie zincul are UN SINGUR ELECTRON PE ULTIMUL STRAT
si el primeste electroni
in procesul acesta de echivalare chimica pe ultimul strat se produce coroziunea

asa ca daca vrei sa treci cu un surub prin acea tabla sa ii pui neaparat garnituri din caucuc
nu ai voie sa te atingi de loc d enici un fel cu nici un fel de metal de acea tabla de zinc pentru ca se va coroda in acel loc in care el se atinge de alte metale

| RxTx a răspuns:

De multe ori ma inreb oare de ce oamenii sunt atât de superficiali!
Dacă ai fi citit fișa tehnică ai fi observat că scrie că este deja dată cu un strat de lac căruia ei îi spun strat poliester
https://mathaus.ro/......nica-0.pdf

In concluzie daca vrei sa traiasca mai mult de 10 ani ii dai cu lac sau cu vopsea care sa aiba un factor de protectie UV
poliacrilica