| anonim1 a întrebat:

Salutare TPU, am o intrebare pentru cei ce au timp sa o citeasca cateva clipe.am o bucatarie de vara cu 2 becuri si 2 prize, as vrea sa pun cate o siguranta pentru becuri(10A) si una pentru prize(16).intrebarea mea ii: nu pot sa pun doar o singura siguranta(20 A) care sa fie si la becuri si la prize? stiu ca normal ii un circuit iluminat, unul prize adica 2 sigurante automate. dati-mi o idee cei care lucrati in domeniu,si eu acum termin scoala de electricieni, dar din pacate practica noi nu am facut, mersi mult

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
5 răspunsuri:
| iKronstadt a răspuns:

Este simplu. Dacă circuitele sunt separate, o poți face. Pentru cele 2 becuri să pui un disjunctor de 6 amperi, iar pentru prize unul de 16 (depinde pentru ce folosești prizele).

| Esial a răspuns:

Pune una singura la prize (16) si una la becuri(10)

| anonim1 explică (pentru Esial):

As vrea sa te mai intreb ceva:pe unele sigurante bipolare nulul la sigurantele bipolare este marcat cu n unde vine nulul, la unele are notata (unde trebuie sa pui faza 1 sus si 2 jos, adica intra in 1 si iese in 2), dar unele nu au notate nimic doar pe unde se pune nulul, unde trebuie baga intrarea atunci, sus sau jos?

| Esial a răspuns (pentru anonim1):

Intrarea standard e sus.

| cycy92 a răspuns:

Nu poti pune o singura siguranta pentru ca becurile si priza nu sunt una langa alta