| vyolycy a întrebat:

spuneti-mi si mie cati saci de ciment a cate50kg sacul, intra intr-o camera de 3 metrii patrati? as vrea sa stiu si cat glet intra tot in aceeasi camera de 3 metrii patrati...multumesc

Răspuns Câştigător
| mami a răspuns:

Un perete= 7m patratzi x 4 peretzi= 28 metriipatratzi
+ 9metrii patratzi tavanul =37 metrii patratzi in total de gletuit
iar pentru sapa ai 9 metrii patratzi
daca vrei sa pui parchet laminat sa mai torni un strat de sapa egalizatoare ca sa fie neted altfel iti scartziaie pardoseala
mergi la depozit si citeste pe saci pentru catzi metrii patratzi ajunge un sac
sunt saci cu greutate diferita si calitate diferita
cere ajutor de la maistrul care iti lucreaza si nu te zgarci la pret
ce-i ieftin nu are calitate si vei regreta
iti spun din experientza

4 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Camera fiind micuta (3x3), depinde de cit de strimbi sunt peretii. Asta se vede cel mai bine la colturi. Daca are strimbaturi, ai nevoie de 2 saci. Un sac de glet de incarcatura, care sa indrepte peretii, si unul de finisaj, care sa faca peretii "ca sticla", cum spunem noi, zugravii. Daca peretii sunt cit de cit drepti, te poti descurca cu un singur sac de glet de finisaj. Dupa doua miini de glet, vor arata superb. La sapa, daca pardoseala nu e prea strimba, cu diferente mari de nivel, tinind cont ca cimentul se amesteca cu nisip in proportie de 1:4 (1 ciment, 4 nisip), ai de-ajuns, tinind cont ca sunt doar 9 metri patrati, de un singur sac de ciment.
Daca te intereseaza si pretul, gletul de incarcatura e 19 Ron, gletul de finisaj 35 Ron, iar un sac de ciment e 16 Ron, deci materialele te costa 70 Ron. Plus nisipul de care ai nevoie pentru sapa. Si, daca ai nevoie de un meserias care sa iti faca incaperea, sunt aici!

| solumaam a răspuns:

Depinde pentru ce ai nevoie
Daca vrei sa ii depozitezi atunci trebuie sa ne spui si inaltimea laughing
Daca vrei sa torni sapa sau pardoseala este diferenta intre ele.
La glet la fel, trebuie sa ne spui ce suprafata totala ai de gletuit si daca peretii sunt driscuiti.
O camera de 3 m patrati este cam micuta ...asta inseamna ca are laturile de 1, 5 x 2 sau ceva apropiat.
Da mai multe detalii in care sa fie incluse si inaltimea!

| vyolycy explică:

Maamulos imi cer scuze
am vrut sa spun 9 metrii patrati si inaltimea este de 2.20 m. vreau sa stiu cati saci intra pentru a turna sapa si a incarca pereti iar gletu pentru aceeasi camera...
multumesc

| ciprianpet79 a răspuns:

Calculeaza suprafata ce se gletuieste: pereti si tavan (in m2), exista in comert glet dozat pentru anumite suprafete...suprafetele indicate pe pachet sunt aproximate cu rezerva. aceeasi idee si pentru sapa