| Meryn a întrebat:

Buna!
Tencuiala decorativa pentru soclu pot sa o dau pe toata casa? Se coscoveste sau nu? Si daca da, de ce se coscoveste?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca e de calitate si suportul este corespunzator, nu se coscoveste. Rezistand pe soclu, unde este mai expusa, pe casa nu are de ce sa nu reziste.
Totusi, costul este mai mare decat la tencuiala decorativa, iar aspectul mai putin placut.

| carpediem a răspuns:

Tencuiala decorativa pentru soclu are in general granulatia mai fina si implicit este mai scumpa si nu vad de ce ai alege sa dai cu ceva mai scump pe toata casa. Cand cumperi decorativa sa iei si amorsa ei, care este la nuanta. Se coscoveste daca suportul nu este bun(tencuiala, tinci, polistiren spacluit, etc) depinde in ce stadiu ai zidul. Sa nu dai decorativa fara amorsa ei!

| MMihai a răspuns:

Ar fi preferabil să mergi pe metodele tradiționale verificate!

| CISCO a răspuns:

Da inainte sa te apuci de tencuit baga tu pe toata zidaria casei o oamorsa si lasao 24 de ore vezi prospect amorsa sa nu o faci prea slaba si foloseste manusi de cauciuc de unica folosinta iar tencuiala sa fie de exterior daca tencuiesti la exterior afara sa reziste la frig zapada ploi si la final mai baga o amorsa intareste tencuiala o face mai elastica pluc ca nu va mai crapa dar pune si plasa de fibra, mare grije nu uita amorsa si plasa de fibra, si la colturi foloseste coltzare de aluminiu cu plasa de fibra, spor la treaba si citeste cu atentie prospectul la orice,