| qrage a întrebat:

Am cumparat de vreo luna o drujba pe benzina. Functioneaza impecabil cu o mica problema care este frustranta uneori. Nu porneste din prima si cate odata pot sa trag de demaror si cate o ora incontinuu nu porneste. daca o las o ora doua iar o ia de la prima incercare. menionez ca amestecul l-am facut cu ulei verde in proportie de 40ml la litrul de benzina asa scria in cartea ei. pe o etichete lipita de ea insa scrie ca amestecul trebuia facut 1:25... care sa fie problema?
Multumesc si dau FUNDA

Răspuns Câştigător
| Cureleanu_Iulian_1973 a răspuns:

Era bine daca spuneai si marca. Amestecul recomandat de meseriasi e 1:33, deci cam 30 ml/l e maxim. Mai depinde si de calitatea uleiului. Dar e posibil si sa o ineci, sa apesi prea mult pe acceleratie la pornire, asa s-ar explica de ce pleaca din prima dupa un timp. Citeste instructiunile si daca nu merge cum scrie acolo du-o la un service sau la un moldovean din piata care vinde drujbe ca aia se pricep, cu 10-15 lei o rezolva.

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

1. Astfel de probleme se rezolva numai la magazinul de unde ai luat-o, fiind problema de garantie. Nici intr-un caz nu apela la rusi sau alti amatori, vei pierde garantia!
2. Nu folosi alte amestecuri decat cel recomandat de producator (in scris). Nici macar cel recomandat de angajatul service-ului sau de vanzator, marea majoritate sunt habarnisti.
3. Poate un "meserias" va reusi sa ne explice si noua care este diferenta dintre 40 ml de ulei la litrul de benzina si proportia de 1:25. Din fericire matematica este stiinta exacta...

| qrage explică:

Marca e OREGON si e noua

| Băă_Ruxytsa_1987 a răspuns:

Pai amestecul este problema, trebuie facut de 1:25

| Cureleanu_Iulian_1973 a răspuns:

Si mai e o problema, curata bujia de benzina, ulei sau calamina, e vital pentru aprindere. Daca te-a ajutat raspunsul, da-mi si mie un click pe www.nufar.ro, multumesc anticipat.