| Logann a întrebat:

am gasit ieri in gradina un obuz de pe si mi-e frica sa-l mut. Daca explodeaza. Unchiul meu care are experienta cu asemenea obiecte a zis ca poate sa fie chiar de pe vremea lui Stefan cel Mare dar ceva nu se pupa aici pentru mine ca noi la istorie am invatat ca Stefan cel Mare nu lasa obuze asa de colo colo. Ce sa fac? HELP!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut ocazia să văd o persoană care a manipulat un obuz găsit în grădină. Să văd ce a mai rămas din el, adică pieptul și un picior.
Mâinile nu le-au mai găsit. Pielea de pe față (ca o mască) a ajuns pe undeva, la vreo 20 de metri, într-un brad.
Cheamă geniștii, prietenii. Sună la 112.
Nu glumesc sad

12 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Suna la 112.

Bula
| Bula a răspuns:

Bai, da nici voi n-ati invatat nimic la scoala?
1. Daca gasesti orice proiectil, trebuie imediat anuntat la 112 si avut grija sa nu se apropie cineva de el pana ce sosesc genistii! Un obuz poate arunca in aer o casa sau chiar si o masina de gabarit mare!

2. Pe vremea lui Stefan cel Mare abia s-a cunoscut praful de pusca, iar in tunuri se foloseau ghiuluri de fier care nici nu explodau. Obuzele au fost inventate abia peste aproape un jumat de mileniu dupa vremea lui. tongue

| JackR a răspuns (pentru Bula):

Ghiuluri? Le luau de la turci sau de unde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Bulă, ghiulelele lui Ștefan erau din piatră, nu din fier.

| Lostlyric a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba putem sa mergem si mai departe si sa zicem ca majoritatea ghiulelelor lui Stefan erau din gaze.
Anul 2013, pe cand am vizitat prima oara Iasiul. S-a nimerit sa fie si prima zi cand se deschideau scolile. Puhoi de elevi peste tot. In toata multimea aceea, vad un grup de vreo 5 elevi, iar unul dintre ei trage un pârț. Ceilalti incep sa rada si unul dintre ei exclama: "She fashi uai, traji ghiuleli?!"

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lostlyric):

Da di undi? Cred cî nu erau niși din chiatrî, niși din gazî. Iearau din plasmî.
Și zâși, ii driept ori ba?

| JackR a răspuns (pentru Lostlyric):

laughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Slaba gluma, fara haz

| sierra1 a răspuns:

Chiar dacă e de pe vremea lu Decebal, suna la 112 și decid specialiștii dacă e obuz sau știulete pietrificat.

| JackR a răspuns:

Incearca sa iei ceva pastile care sa-ti franeze imaginatia asta debordanta. Si, apropo, spune-i unchiului tau ca pe vremea lui Stefan existau, in cel mai bun caz ghiulele, obuzele au fost inventate cateva sute de ani mai tarziu.

| popa07ady a răspuns:

Stefn avea si rachete SCUD

| KKronstadt a răspuns:

Suna aici: 0733. 6969. 6969! Este numarul lui Stefan Cel Mare. Se va rezolva. Iar s-a imbatat moldoveanul asta si a uitat obuzul la tine-n gradina. P.S. Sa nu-i spui ca ti-am dat nr. lui privat, ca ma cearta. big grin