| yutsa a întrebat:

am o problema :vreau sa imi redecorez camera si mi-am desenat pe perete un fluture si o creanga cu flori acest desen ocupa o suprafata de vreo.2.50 lungime. nu stiu ce culoare sa fac fluturele si creanga cu flori ca sa se asorteze cu peretele si restul camerei. Mentionez ca mobilierul precum si parchetul au culoare maro stiti voi e lemn tapitat, perdelele sunt mov iar covorul e mov cu negru.

4 răspunsuri:
| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Alb,albastriu,violet si negru happyBafta!

| aspicz27 a răspuns:

Ai invatat cumva la scoala despre culorile primare care se asorteaza sau...nu mai stiu...sunt in contrast cu verde, portocaliu si violet? Gaseste un obiect care sa aiba o culoare primara. De exemplu, tu ai spus ca perdelele sunt mov, atunci picteaza fluturele cu mov si galben sau doar cu galben. Dar sa stii, cel mai bine ar fi sa-l pictezi in toate culorile pe care le gasesti in camera ta ca macar sa se asorteze. Sa nu uiti si de propunerea cu contrastul culorilor ( verde-rosu, albastru-portocaliu, mov-galben). A, da! Inaite de a-l picta ar fi bine daca ai incerca pe o foaie modelul pe care il doresti ca sa nu-ti para rau ma tarziu. Sper ca te-am ajutat!

| yutsa explică (pentru aspicz27):

Eu m-am gandit sa folosesc albastru, merge mov cu albastru nu?

| aspicz27 a răspuns (pentru yutsa):

Merge, mai ales ca movul este alcatuit din albastru si rosu, deci contine albastru.