Întrebare recomandată | MEIALI a întrebat:

Am plantat niste seminte de rosii intr-un ghiveci mic.Peste cateva zile(o saptamana jumate)au iesit si sau ofilit. Am mai plantat si iar sau ofilit.Le ud regulatt si au pamant de la magazin, care este problema? Asa se intampla si cu caisii pe care i-am plantat. Ajutor nu stiu ce sa fac.

10 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
e cald prea tare ori nu e suficienta caldura, trebuie o temperatura constanta.
http://vasi-gioni.blogspot.ro/......aturi.html
O zi frumoasa sa ai:)

| etudor a răspuns:

PAMANTUL e prea gras.Incearca si combina-l cu pamant din gradina si nu-l uda cu prea multa apa si foloseste o sticla cu pulverizator iar apa sa nu fie prea rece. Tine sticla cu apa in casa la temperatura camerei cel putin 1-2 zile.

| MEIALI explică (pentru etudor):

Nu e gras l-am amestecat.Insa o sa incerc chestia cu pulverizatorul, multumesc dar nu ca au multa apa, de fapt li se usuca frunzele(asta e partea ciudata le udregulat). Daca sti cum sa ma ajuti sa-mi zici te rog.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

S-ar putea sa le pui prea des si se,, sufoca,,. Lasa cam 1, 5-2 cm intre seminte(foloseste o ladita mai mare), pamantul sa fie doar umed, nu imbibat cu apa. Pune un strat de pamant, aseaza semintele la 1, 5-2 cm una de alta, pune restul de pamant peste ele, dar nu mai mult de 1-1, 5 cm ca grosime a stratului. Punele in siruri paralele, lasa 3 cm intre siruri, iar dupa ce ies uda numai intre siruri, nu pe planta.Ia o sticla de plastic, cauta un furtunas de vreo 15-20 cm, gaureste dopul cat sa pui furtunul si uda intre randuri, strangand usor sticla. Poti folosi un peu de plastic, punand folie in el, ca sa nu cada pamantul.

| Mihaela1964 a răspuns:

In obtinerea rasadurilor de rosii o importanta majora are lumina naturala.Cauta sa tii ghiveciul respectiv intr-o incapere care are caldura, lumina si sa fie ferit de curenti de aer, plantutele sunt plapande si mor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pus si eu. Cu pamint din florarie (chiar gras bine). Poate ca este prea frig unde le tii. Pentru ca eu am pus si ridichi (voiam sa le maninc acum) dar de frig, nu prea cresc. Rosiile (un moft, nu fac cultura) le ud cind vad ca e uscat pamintul, deci nu constant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îi trebuie lumină plantei, ţinere undeva la geam.

| DiamantulAuriu a răspuns:

Poate pamantul nu e de calitate

| whattt a răspuns:

Mai bine pamant natural decat cel de la magazin pentru ca nu contine deloc substante organice

Răspuns utilizator avertizat