| Florian80 a întrebat:

Buna TPU
Am un bec pe hol ce desi este stins palpaie cam odata la 10 secunde.
Ce credeti ca are si ce ar trebui sa fac? In afara de a-l desuruba evident, ms

Răspuns Câştigător
| KovacsB a răspuns:

Este bec cu led iar intrerupatorul are led de control.In alte cuvinte becul este prea sensibil iar intrerupatorul din cauza ca are si el un bec minuscul lasa sa treaca un mic curent care la 10 secunde reuseste sa incarce putin un condensator care declanseaza o tentativa de aprindere.Eu am extirpat becul din intrerupator.

| Florian80 explică (pentru KovacsB):

Cum l ai extirpat?

| KovacsB a răspuns (pentru Florian80):

Am scos sigurantele am demontat capacul la intrerupator am vazut un fel de bec mic si am tras de el pana a iesit.
Eventual poti sa inlocuiesti becul cu alta marca, poate ai noroc.

| KovacsB a răspuns (pentru KovacsB):

Becul principal ala mare

| Florian80 explică (pentru KovacsB):

Multumesc frumos

| Standt a răspuns (pentru KovacsB):

Da, asa mi-a recomandat si mie un electrician. Nu am acceptat fiindca am nevoie de acel led de localizare. Acum nici becul nu mai palpaie. Asa ca nu cred ca ledul e cauza.

| KovacsB a răspuns (pentru Standt):

Crezi sau nu crezi electrotehnica asa functioneaza.

| Standt a răspuns (pentru KovacsB):

Nu pot contrazice un inginer, electrician, electronist, mecatronist, etc. Dar practica zice altceva.

| KovacsB a răspuns (pentru Standt):

Un purice reusea sa sara de fiecare data cand primea comanda vocala. Dupa ce i-au taiat picioarele puricele nu a mai sarit.
Concluzia practica a fost ca puricele nu mai aude daca -i tai picioarele.Asa si tu cu becul tau de doi bani chinezesc.

16 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu e becul de vina, ci ledul de veghe din întrerupător. Desfa întrerupătorul si taie unul din cele două firicele care alimenteaza acel led si vei putea folosi becul economic fara probleme.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca este bec cu Led si intrerupatorul are si el un beculet in el, atunci se poate intampla asemenea "palpaiala".
In asemenea caz sunt 2 solutii:
1. Schimbi becul la unul de putere mai mare (8W+)
2. Se demonteaza becul si condensatorul /rezistenta din intrerupator.

| Florian80 explică (pentru Bula):

Am.schimbat becul cu unul comun si totul e ok.acum

| Bula a răspuns (pentru Florian80):

Problema este consumul prea mic a becului cu Led.
Si eu am patit asemenea scurgeri la becuri de 5W sau mai mici.
De obicei, cu un bec de 8W nu mai este asemenea problema.

Nu merita sa bagi bec cu filament, consuma de 6-8 ori mai mult si se incalzesc foarte tare (se strica si dulia).

| dullcat a răspuns:

Probabil ca becul e defect. Sau chiar intrerupatorul?

| Florian80 explică (pentru dullcat):

L.am.inlocuit si totul e ok acum.culmea e ca era un bec economic.

| dullcat a răspuns (pentru Florian80):

Nu stiu cum au altii probleme cu astfel de becuri, eu nu am intampinat. laughing Am platit mai mult dar si tin mai mult, economisesc etc.

| Simpatic a răspuns:

Nu sunt expert dar stiu ca atunci cand becurile cu led incep sa palpaine sunt spre sfarsitul vietii lor! Valabil mai ales la aceste leduri casnice supuse 220V, daca am leduri la o lanterna pe acumulator sau baterii clasice atunci acel palpait e in primul rand de la descarcarea bateriilor!
Nu am schimbat decat o duzina pana acum in casa happy