| dragondews a întrebat:

Am optat sa imi instalez un bec economic NOVElite 3U de 26 W.
Cand tin becul stins, palpaie de parca sunt la disco.Acele "palpaituri" au un interval de 2 secunde.
Vreau sa stiu de ce palpaie, pentru ca la acele becuri normale(care consuma de rup.) nu au problema asta.
Multumeesc. happy

Răspuns Câştigător
| Sihastrul a răspuns:

Palpaie din cauza ca ai nulul prin intrerupator si nu faza asa cum ar fi normal.Un electrician si scapi de problema in 10-15 minute.

4 răspunsuri:
| BigBadSheep a răspuns:

Alea care consumă de rup nu au neon înăuntru şi nici starter. Cum ţi s-a spus... cheamă un electrician.

| jonival a răspuns:

Daca ai itrerupator cu led, becul va palpai chiar daca trece faza prin intrerupator.Un intrerupator simplu deschide circuitul atunci cind e pe pozitia 'inchis'. unul cu led pastreaza circuitul inchis cu ajutorul unei rezistente si trimite spre bec un curent foarte slab.
Becul normal are nevoie de o anumita tensiune pentru ca filamentul acestuia sa devina incandescent (si, prin urmare, vizibil pentru tine), iar curentul foarte slab de care ziceam mai sus e insuficient pentru incandescenta. Fenomenul insa este observabil in cazul becurilor economice din cauza ca acestea oarecum 'stocheaza' acel curent slab (probabil e o exprimare improprie) si odata la citeva secunde becul are suficienta tensiune pentru a face un mic 'flash'.Asa ca ori schimbi intrerupatorul ori scoti rezistenta si ledul din intrerupator.Ar mai fi o varianta pentru a functiona cu intrerupator cu led si anume sa montezi o rezistenta de 220 Kohmi/0, 5W pe firele care intra in dulie.Nu trebuie lipita, capetele ei se introduc in locasurile unde intra firele care alimenteaza dulia.

| jonival a răspuns:

Daca ai itrerupator cu led, becul va palpai chiar daca trece faza prin intrerupator.Un intrerupator simplu deschide circuitul atunci cind e pe pozitia 'inchis'. unul cu led pastreaza circuitul inchis cu ajutorul unei rezistente si trimite spre bec un curent foarte slab.
Becul normal are nevoie de o anumita tensiune pentru ca filamentul acestuia sa devina incandescent (si, prin urmare, vizibil pentru tine), iar curentul foarte slab de care ziceam mai sus e insuficient pentru incandescenta. Fenomenul insa este observabil in cazul becurilor economice din cauza ca acestea oarecum 'stocheaza' acel curent slab (probabil e o exprimare improprie) si odata la citeva secunde becul are suficienta tensiune pentru a face un mic 'flash'.Asa ca ori schimbi intrerupatorul ori scoti rezistenta si ledul din intrerupator.Ar mai fi o varianta pentru a functiona cu intrerupator cu led si anume sa montezi o rezistenta de 220 Kohmi/0, 5W pe firele care intra in dulie.Nu trebuie lipite, capetele rezistentei le introduci in locasurile unde intra firele care alimenteaza dulia.

| Sebastian_Lepadatu_1975 a răspuns (pentru jonival):

Buna, e cam tarziu sa vorbim pe aceasta intrebare pusa mai sus. Spuneai sa puna o rezistenta de 220 Kohmi pe firele care intra in dulie?! Eu cred ca becul nu mai fileaza sau clipeste dar cand aprinzi becul nu o pui si pe ea in consum la fel ca becul, acea rezistenta se arde instant.