| sageteldurasel123456789 a întrebat:

Am un Ricin (Ricinus comunnis) in ghiveci. Talia 20 centimetri, varsta 2 luni si este viguros are multa lumina si nu il ud prea des o data la 2 saptamani.Ghiveci de 20 cm diametru si il plantez la primavara in unul de 60 cm diametru si 60 cm adancime.Doresc sa il tin in ghiveci ca sa nu degere iarna si sa il bag in sufragerie peste iarna. Cat o sa traiasca in ghiveci? A mai tinut cineva ricin in ghiveci mai multi ani. Imi pare rau sa il las sa degere. Il voi transplanta intr-un ghiveci foarte mare.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ricinul poate creste pana la inaltime de chiar 2-3m!
Deci, va fi greu sa-l tii in ghiveci.
Eu am avut in fata casei, orientare sudvest-vest, in fata unui perete alb, la cca. 2m de perete. A crescut pana la stresina si arata ca un palmier. A crescut in fiecare an din samburile cazute anul precedent.

Dupa un timp am renuntat si l-am distrus, deoarece am gasit niste animale moarte in jurul lor. Atunci am aflat ca, un singur sambure contine otrava suficienta sa omoare chiar si un om matur, iar in curte mai veneau in vizita si copii prescolari.

Ricinul este fi toxic daca este tinut in camera, chiar si daca este inhalat mirosul lui.

| sageteldurasel123456789 explică (pentru Bula):

Nu il tin in camera atunci, il tin in sera de legume unde e cald dar vreau sa stiu daca are ceva daca radacina se inghesuie mult in ghiveci.

| Bula a răspuns (pentru sageteldurasel123456789):

Ricinul este planta anuala, nu tine mai multi ani.
La primavara trebuie sa plantezi din nou, din seminte.

| sageteldurasel123456789 explică (pentru Bula):

Ricinu e o planta perena. In Turcia creste pana la 6 metri. E un copac la fel ca Ficus. Ficus poate trai in ghiveci pana la 20 ani si ma intreb daca si ricinul la fel.Ca stiu ca unele plante mor in ghiveci daca stau o perioada de 2 -3 anicum ar fi Thuja occidentalis sau brazii.

| Bula a răspuns (pentru sageteldurasel123456789):

Mie nu mi s-a parut copac, cel putin n-avea trunchiul lemnos.
Toamna, prin septembrie, dupa ce i s-au copt samburii, s-a uscat cu totul. Chiar si care avea 3m s-a culcat la pamant.
Dupa ce l-am plantat din samburi primavara, in 3-4 luni s-a facut ca un palmier cu frunze de jumat de metru si inalt de aproape 3m.

L-am mai plantat si intr-o alta curte, dar acolo nu a avut perete care sa reflecte de aproape lumina, acolo a crescut doar la inaltime de cca. 1m.

| sageteldurasel123456789 explică (pentru Bula):

Am o ruda in alta tara care are seminte de ricin de la mine. De fapt i-am dat rasad si i-a plantat in curte si au cam 5 metri si ii are de trei ani. Deci cel putin soiul pe care il am eu e peren. Dar poate ca exista si soiuri anuale. Profa de botanica a spus ca e perena, copac dar nu stie daca rezista in ghiveci.Si am pus intrebarea pe TPU sa stiu daca a experimentat cineva.

| Bula a răspuns (pentru sageteldurasel123456789):

Probabil, in tara unde sta ruda ta, nu sunt anotimpuri friguroase, iar astfel ricinul supravietuieste.
La noi, nici palmierii plantati pe litoral n-au rezistat iernilor.
Daca creste mare, sigur ghivecii nu vor fi suficiente. Radacinile unei plante sunt aproximativ atat de mari, cat este si coroana lor deasupra pamantului.