| Edward_8648 a întrebat:

as vrea sa stiu ce este mai avantajos: un boiler instant pe curent sau un boiler normal pe curent? Dau funda celui mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Boilerul instant pe curent consuma mai mult dar apa se incalzeste mai repede...eu as opta pentru cel normal

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Depinde cat de des folosesti apa calda. Daca o folosesti de mai multe ori pe zi, este mai eficient un boiler, corect dimensionat. Daca o folosesti de 1-2 ori pe zi, e mai eficient instantul. Daca folosesti doar in weekend (de exemplu o casa de vacanta), din nou este mai eficient instantul.
Pentru boiler e foarte importanta dimensionarea. Pe de o parte trebuie sa ai mereu cantitatea de apa calda necesara, pe de alta parte nu merita sa incalzesti si sa mentii temperatura unei cantitati uriase de apa daca nu o folosesti. Plus ca apa stocata, incalzita si nefolosita se altereaza destul de rapid.

| OnuOnulică a răspuns:

Bolier normal...e mai eficient.

| mariusika31 a răspuns:

Eu personal am boiler pe curent de 100 de l si cand este in priza se invarte contuaru ca elicia de avion nu se merita mai ales ca iarna astepti ceva timp sa se incalzeasca.Mai bine instant faci baie la minut si nu consumi mai nimic resurse. parerea mea happy

| Ady_AdyTu_1994 a răspuns:

Boiler normal!winking