| Rienmedire a întrebat:

Buna TPU! Ce as putea pune sub parchet ca sa nu pun direct pe beton? Dau funda!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cand cumperi parchetul ti se da si folie pentru pus sub el. Mai intai toarnă șapă autonivelanta pentru egalizare. Folia o pui dupa ce șapa este bine intarita si uscata. Apoi parchetul, daca te pricepi putin.

| sierra1 a răspuns:

Fă o vizită la dedeman pentru așa ceva:

https://www.dedeman.ro/......chet/c/581

| relian a răspuns:

Normal nu se pune nimic, daca ai beton si ala este drept, pui pachetu ala direct.
Vad unia vai dai sapa, sa dai spa apt ce anume? Sa mai bagi ceva material, sa te mai inalti sa mai stiu eu ce sa faci alte desene animate?

Ce te faci daca cumperi parchet care se llipeste? POarchetul ala gros si f gros, ala se lipeste cu adeziv direct de beton.
Cel mai bun parchet este cel care se lipeste. Lemnul izoleaza si termic.
Chestia aia ce se pune sub parchet, o folie subtire de polistiren sau ce o fi, tio poate aia da cand cumperi parchetu, o poti pune sau nu, dar trebuie sa platesti si pe aiai.

Nu stiu cit izoleaza chestia aia, ce pot sa iti spun sigur, e ca sa pui folie de aia foarte subtire, sa nu cumva te puna careva sa pui mai groasa, pentru ca is de mai multe grosimi.

De ce? Pt ca daca parchetul tau este de fapt placaj, carton presat si laminat, atunci sigur este subtire, iar daca pui folie de aia ce zic unia si e mai groasa, peste ceva timp o sa se desprinda placile alea de parchet, ies din canalurile alea ce fac clik.

Daca vrei sa pui folie, pune dar aia subtire si cea mai iefitina. Daca ai parchet de ala gros, atunci nu se pune absolut nimic, pentru ca ala se lipeste, deci trebuie sa ai beton curat, nu sapa nu rahaturi.

Iti dau alta idee, zic eu mai buna decat parchetu.De ce nu pui mocheta?
Uite la ce mam gindit eu. In RO clima e mai rece, oamenii nu prea au bani sa dea asa multi la caldura, asa ca trebuie sa cauti sa faci economie, dar pastrind cit mai mult caldura in casa.

Cum faci asta? Cauti sa izlolezi cit mai bine interiorul de zidurile de becton, boltari, placi de beton etc.

In cazu asta la podea, tu ai beton, ca de altfel mai toate casele,. locuintele.
Eu as lipi pe jos OSB de ala cit mai gros, cu cit mai gros cu atit mai bun. Poti sa bagi din loc in loc si cate un surub la fiecare placa, sa stea acolo lipit, in caz ca suprafata betonului nu-i asa de dreapta.

Peste acest OSB pui mocheta si sa vezi ce bine o sa fie dupa. Pe mocheta poti merge descult, nu mai ai nevoie de papuci, mocheta absoarbe zgomotele, nu o sa mai rasune in casa asa cum se aude cu parchetu ala lucios.

Nu stiu in RO ce mochete sunt, eu pe unde locuiesc in 2 tipuri :
1- care se lipeste
2- care se prinde doara pe linga ziduri, deci se intinde cit mai bine, apoi se apasa pe linga ziduri pe ceva sipculite ce au virfuri de cuie indoite, astfel incit mocheta sta agatata in acele virfuri ce zic.

Daca esti curios isi pot arata si poze cu asa ceva, is la vinzare.

Mocheta in America au si casele de milioane de dolari, elea tot mocheta au, lemn mai mult am vazut pe la blucri de alea inalte din centru.

Cum am spus eu cu OSB si mocheta, te doare la palarie laughing o sa fie mult mai cald la nivelul podelei, vei umbla descult, nu o sa mai rasune in casa ca la parchet, iar de curatat, cu un aspirator dai si twermini lucrarea, nu mai cumperi produse ce se dau pe parchet, mopuri trestii, aspiratorul il ai zeci de ani.

Mocheta o poti spala la stiu si citi ani, fctie de cine locuieste in casa, daca nu-s copii o speli la 10 ani odata laughing

Si eu eram asa incintat cu lemn pe jos, adica parchet, dar acum duopa ce am observat si am analizat ambele, as merge pe lemn jos si peste mocheta.

Bine acu daca ai bani poti sa pui dulapi din aia grosi pe jos, eu am zis OSB ca e mai usor de pus si mai ieftin comparativ cu lemnul, sau scindura, asa poti sa pui si scindura, dar costa f mult, plus ca sa o pui e munca mai multa.

OSB e diati placa, dai cu adeziv, bagi 5 surubri la fiecare placa ai terminat lucrarea.

Daca vrei sa ai cald, sa stai comod, sa nu mai stai toata ziua cu papuci, pui mocheta cum am zis.
Nu mai dai sapa, nu mai faci nimic sa fie perfect drept betonul.Cred ca o sa incerc sa fac si eu o casa si asa o sa pun pe jos, iar tavanu nu mai torn placa de beton, aia iar is bani irositi laughing, trebuie sa ma apuc sa fac o casa ceva, de asta adevarata, sa le arat la romani cum se face o casa nu cazemate ce fac ei.

| Salontanul a răspuns (pentru relian):

"Vad unia vai dai sapa, sa dai spa apt ce anume?" Pentru limba romana apasati tasta 1!

| Rienmedire explică (pentru relian):

Nu suna rau deloc ce zici, scartaitul ala de la parchet ii putin enervant

| darrio2007 a răspuns (pentru Rienmedire):

Scartaie pana se aseaza. Sau nu s-a lasat distanta la perete, la montaj.

| anonimg a răspuns:

Sub parchet se pune obligatoriu folie de parchet. O găsești la sul (și ți se taie din ea cât ai nevoie) sau la plăcute. De diferite grosimi și calități; (există o folie specială care se folosește dacă există căldură prin pardoseală).
Folia de parchet se găsește la orice magazin de bricolaj (oriunde se găsește și parchet la vânzare).

| Frank51 a răspuns:

Pe beton se pune o șapă subțire și peste șapă se pune un burete special pentru parchet.

| NLS a răspuns:

Folie de izopren de 2-3mm (daca e perfect plat betonul, ajunge de 2mm), sau alte folii speciale pentru parchet, ce au bariera anti-umezeala.

Noi am folosit in Romania asa ceva (polietilena expandata)
https://www.dedeman.ro/ro/folie-parchet-pee-2-5-mm-16-x-1-m/p/4017455

si in Germania asa ceva (polistiren extrudat; al nostru avea si folie de aluminiu pe o parte):
https://www.dedeman.ro/....../p/4021237

Grosimea e mai importanta decat crezi.
In nici un caz nu se pune polietilena / izopren de 5mm, e un strat mult prea gros pentru cat e de elastica, si se va lasa parchetul sub fiecare pas.
In schimb de 2, 5-3mm e perfect.

| Aurora99 a răspuns:

Buna ziua! Luați legătura cu Cristian la nr. de telefon de mai jos. Băieții se ocupa de finisaje, renovări, tencuieli interioare, zugrăveli, placări pereți și plafoane ghips-carton (rigips), gresie și faianță, parchet, izolații fonice și termice, montat uși, proiectare mobilier. Îi recomand, mi-au lucrat curat și la preț avantajos.

| IComeNuts a răspuns:

Salut

https://www.emag.ro/......DDJZTFMBM/

Poate gasesti si ceva mai ieftin de atat

| MaresValentin a răspuns:

Exista folie speciala pentru asa ceva cauta pe net