| anonim_4396 a întrebat:

Cine stie cat costa un metru de alee turnata imprejurul casei? Metru patrat banuiesc. Stie cineva? Dau fundita.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Vrei sa spui cit costa manopera sa torni ce spui.Pai cit se ia prin zona ta si daca cunosti persoana lasi ceva mai putin. Daca nul cunosti si esti meserias bun si faci lucrare de caliatte atunci ceri pretul din zona.In fiecare zona a tarii preturile difera, ca de altfel si de la oras la sat sau de la oras la oras. Apoi conteaza si metri cubi pentru ca daca e sa-i faci tu atunci normal e mai mult de munca.Una e sa faci 1 m cub alta jumate sau un sfert de metru.Ar fi trebuie sa intrebi si cine este de prin zona unde locuiesti tu. Apoi mai depinde de terenul unde torni ce are pe el, cum este, are balarii, este drept, trebuie sal indrepti tu etc.

| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns (pentru relian):

Ceea ce am zis se refera la manopera

| anonim_4396 explică (pentru relian):

Mersi.Deci fratele meu este meseriasul.El lua 9 lei la metru patrat turnat.De curand m-a luat in "echipa" la lucrarea asta, doar noi doi.Mi s-a parut putin 9 lei, deoarece trebuie sparta aleea(trotuarul) din jurul casei, carat la remorca, cofrajat si abia apoi turnat alta alee.Inca nu am terminat. Poimaine suntem gata si i-am zis fratelui meu ca la urma cand vom lua banii pe lucrare, sa impart suma de bani la zilele lucrate.As vrea sa iasa din calculul asta macar 55-60 pe zi. Daca ma intelegi. Eu tot pe a mea o tin in discutia cu fratele meu, ca molozul trebuie platit la zi, si apoi cofrajatul si turnatul 9 lei. Deci la urma o sa vad, cam cat am castigat din o zi de munca.Ai dreptate, depinde de la sat la sat, oras, firma etc. Si Dany a spus bine 600 de lei mc.O sa iau in calcul si asta sa vad cati metri de beton am turnat.

6 răspunsuri:
| Danny_Danny_Ungureanu_1970 a răspuns:

60 lei pe mc

| anonim_4396 explică (pentru Danny_Danny_Ungureanu_1970):

Ai vrut sa spui 600 de lei pe metru cub.Adica 6 mil. Eu totusi vreau sa calculez la metru pattat turnat, e de turnat mai putin de 1 m cub de beton, deci? Sunt cam 8o de metri de turnat, aleea avand latime de 7o de cm.Eu trebuie sparg mai intai vechea alee din jurul casei apoisa torn alta.Si nu stiu cam cat sa cer la metru patrat.Am vorbit cu cineva de aici din comuna si spune ca 9 lei la metru patrat e un pret care nu deranjaza pe nimeni.Dar eu nu sunt multumit, tinand cont ca trebuie sa sparg mai intai si sa car molozul la remorca.

| LorenaM19 a răspuns:

Depinde de firma unde faci comanda, preturile difera.

| anonim_4396 explică (pentru LorenaM19):

Nu e vorba de firma aici Lorena, ma pricep sa torn betoane si am gasit de lucru la cineva aici in comuna si vreau sa stiu cam cat sa-i cer omului pe lucrare.Nu vreau sa-l jupoi de bani dar nici sa cer prea putin. Am mai turnat pentru mine doar si pentru cunostinte apropiate(amici, rude), unde nu le-am cerut bani, dar acum vreau sa cer si nu stiu cam cat.