| anonim_4396 a întrebat:

daca am 19 ani si sunt angajat si am salariul de 2000 de lei pe carte si 1250 in mana ce suma maxima pot lua de la banca ca imprumut ca sa cumpar o garsoniera? Eu ma gandisem sa fac o rata lunara de 300 lei pe 25 de ani adica vreo 90000lei in total sa iau imi aproba creditul sau mi-l respinge? Stiu ca multi o sa ziceti ca ce imi trebuie la varsta asta sa ma leg la cap atatia ani dar chiar nu mai suport sa stau unde stau. Am niste vecini ingrozitori dau cu suturi in ziduri fac ca toate aratarile, mi-au furat si capacul de pe carligul de remorca al masinei, mi-au bagat pe la balamalele capotei mufa usb de maus wireless. E ingrozitor vine politia non stop pe acolo, au caziere cu carul si cu gramada chiar vreau sa ma mut urgent si nu stiu de unde sa fac rost de bani din alta parte ca asa norocos incat sa castig la loto sau la loz plic nu cred ca am, asa ca tot banca ramane singura alternativa ca din salariu imi trebuie 10 ani pe putin fara sa cheltui nici un ban sa-mi permit un apartament sau macar garsoniera intr-un loc mai civilizat. Iar chiriile sunt foarte scumpe cel mai ieftin este 500, 600 lei nu-mi permit asa rata o fac foarte mica iar in timp se va devaloriza ca 300 de lei acum e undeva la 25 la suta din salariu in timp salariul va mai creste de exemplu in 5 ani 300 de lei va insemna poate 15 la suta din salariu ca fac rata fixa in lei ca sa nu poata sa creasca, nu fac in euro sau in alta moneda. In schimb chiria va creste.

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din pacate la o rata lunara de 300 de lei vei primi un credit de cca 10000 euro. Îți recomand ING.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Du-te la mai multe banci si vezi ce o sa spuna fiecare, reglementarile bancare privind creditele nu sunt aceleasi la fiecare banca. Cu aceasta ocazie vei vedea si care banca are DAE (dobanda efectiva mai mica) si aceea este mai buna.

| Peridava a răspuns:

Logic, ai dreptate. Mergi la mai multe Banci si vezi conditiile de creditare dar si ce rata rezulta dupa aplicarea dobanzilor si comisioanelor. Sa-ti faca un calcul, se poate.