| anonim_4396 a întrebat:

De ce statul fura din salariu? Salariul brut nu este egal cu salariul net pana cand sa stam asa? Traim bine cu 1250 lei pe luna?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fura pentru ca asa ii convine, trantorii din parlament sa isi faca de cap pe seama muncitoriilor de rand. In dubai nu se trag taxe din salariu... hai sa mergem acolo sa facem afaceri cu bordeluri pun pariu ca iesim bine la bani, niste masini mai scumpe ne permitem, 2 apartamente bune si gagici (sa vezi cate romance o sa fie interesate)

| Violleta2022 a răspuns:

Statul nu-ti fura salariu, nu mai vorbi prostii!
Mergi la tine la servici si vezi ce datorii ti s-au oprit obligatoriu din salariu, posibil pentru ca nu ti-ai platit impozitul, sau ai contracte neachitate de ani buni (la telefon, apa, gaz, electricitate), ei te-au executat silit si ti-au pus poprire pe salariu, luandu-ti bani din salariu!

| goguPatent a răspuns:

Dar tu te-ai gandit vreodata din ce bani ar mai functiona spitalele, scolile, din ce bani ar fi platit profesorii, administratiile locale si centrale, din ce bani s-ar face strazi, din ce bani ar fi platiti pompierii si politia, din ce bani s-ar plati pensiile?

Ai macar cea mai vada idee de ce platim taxe?

PS, vezi ca minimul pe economie e 1540.

| anonim_4396 explică (pentru goguPatent):

De ce sa platim niste trantori care nu isi fac meseria de ce nu putem fii fiecare pe cont propriu fara taxe si impozite sa traim bine ca afara va place sa fim sclavii societatii? ca mie nu

| johnnny123 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spune-mi o țară din lumea asta în care nu există taxe și impozite, iar tot aparatul administrativ funcționează fără nicio cheltuială.

Pentru cultura ta generală (care lipsește cu desăvârșire) află că în Franța, Austria, Belgia, Danemarca, Finlanda, Spania, Portugalia, Suedia (ca să numesc doar câteva țări europene) taxele sunt de peste 50%.

Apropos, nu ți se pare puțin ipocrit ca pe de o parte să te plângi de taxe, iar pe de altă parte să aștepți pensia de 4200 de lei a tatălui tău? Aia de unde crezi că se plătește, din cer?

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce trantori platim?
Aia ca tine care prefera sa stea acasa pe pensia tatalui in loc sa mearga sa-si castige banul, cinstit si normal, ca un om in toata firea. Banuiesc ca despre tine vorbesti, ca tu esti gras, puturos si trantor!
https://www.facebook.com/fronea.ionut.18

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

In primul rand nici nu ma cunoaste-ti nu va mai dati cu parerea nu aveti nici un drept sa judecati pe cineva dupa cum arata de asta merge tara asa prosti generatia Facebook tablete telefoane si internet ne judecam unul pe celalalt si facem razboaie...

| goguPatent a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum adica sa traim ca afara?
Tu ai impresia ca "afara" nu exista taxe?
Supriza prietene, supriza mare pentru tine, Romania are chiar unele din cele mai mici taxe pe munca. Nu mai comenta fara sa stii ce spui.

Plus, eu nu as vrea sa traiesc intr-o societate haotica in care fiecare e pe cont propriu ca ar trebui sa ma bat zilnic la propriu si la figurat cu persoane ca tine, care nu inteleg realitatea.