| StefanDrg a întrebat:

Cu salariul de 1.918 lei net si tichete de masa de 15 lei pe zi as putea sa ma mut într-o garsoniera singur in chirie? Menționez ca chiriile in Brașov sunt destul de mari, 200 euro o garsoniera.

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o sansa sa poti plati chiria, intretinerea, apa, gazul, lumina, telefonul, haine, mancare din banutii astia. De o bere, pizza sau cafea, nici nu intra in discutie, ca nu vei avea de unde.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde cate eforturi si sacrificii esti dispus sa faci...

poti opta si pentru chiria unui apartament cu 2 camere pe care il imparti cu cineva

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De putut te poți, dar va trebui să îți administrezi bani cu chibzuință.

| Frank51 a răspuns:

Unii pot și cu mai puțin, alții nu pot nici cu 3000.

| dinaprilie a răspuns:

Daca intretinerea, electricitatea, internetul si alte utilitati te costa pana in 300-400 lei ai mai ramane cu 600 lei/luna sa supravietuiesti. Cam 20 de lei/zi plus 15 lei bonuri de masa. Poti sa iti gatesti singur? Consumabile de zi cu zi ( pasta de dinti, hartie igenica etc etc )? Tu sti ce poti face cu banii astia.

| SingleForOne a răspuns:

O garsonieră aici, e ca și "Studio" în străinătate, alea la fel, au prețuri cât pentru garsonierele noastre. Ce vorbește lumea e despre chiria pe cameră, asta fiind mai puțin, plătești chiria pe cameră (unele au utilitățile incluse, altele nu, și le plătești și pe alea)... sau total, pe apartament sau casă, dar stai cu familia sau un grup mai mare, și împărțiți cheltuielile, oricum. Și dacă dai de tot felul de "țărănoi, cocalari, idioți, profitori, mincinoși, și alte jeguri", atât ți-a mai trebuit, pleci din cameră în cameră.

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Nu. Nu or sa îți ajungă bănuții. Pe lângă chirie trebuie sa plătești și utilitățile. Din ce mai mănânci?

| StefanDrg explică:

Deci nu se poate sa ma mut si eu singur sa nu mai stau la mama. Of România...

| ionutx02 a răspuns:

Nu merita! Mai bine "sclav" in alta tara unde poti sa iti platesti chiria, utilitatile si sa mananci dar mai poti pune si bani mai multi deoparte - adica nu traiesti la limita (nu supravietuiesti, ci traiesti.)